Betlejemskie Światło Pokoju

Zawitało do nas Betlejemskie Światło Pokoju jako symbol pokoju i pojednania. Odebrał je zastępca sekretarza generalnego Zarządu Głównego PTTK Jacek Treichel. Niech to Betlejemskie Światło Pokoju, przekazane dzisiaj przez delegację 2 Szczepu Harcerskiego „Szkwał” Tarnowska Wola, łączy nas i rozświetla nam każdy dzień.

Betlejemskie Światło Pokoju każdego roku odbiera z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF), które propaguje tę akcję od 1986 r. Wówczas bowiem po raz pierwszy zorganizowano Betlejemskie Światło Pokoju w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. W 1987 r. patronat nad nią objęli skauci austriaccy.

Płomień zapalany z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie płonie wieczny ogień, niesiony jest przez skautów z wielu krajów i kontynentów, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Polska jest jednym z krajów tej międzynarodowej sztafety. Betlejemskie Światło Pokoju, które organizuje od 1991 r. Związek Harcerstwa Polskiego, jest elementem adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tradycją już jest, że ZHP otrzymuje je od skautów słowackich. Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. W tym roku rozpoczęło swoją drogę po słowackiej stronie Tatr, 11 grudnia. Co roku sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy inne przesłanie – w roku 2022 jest nim „Światło dla Ciebie”.

Podobne artykuły

Schronisko PTTK Samotnia – aktualizacja kontaktu

Komunikat  w sprawie aktualnych danych kontaktowych […]

XXXI OGÓLNOPOLSKI RAJD GÓRSKI SŁUŻB MUNDUROWYCH RESORTU SPRAW WEWNĘTRZNYCH „BESKID SĄDECKI 2024”

Zapraszamy na Ogólnopolski Rajd Górski BESKID SĄDECKI 2024 ...

V OGÓLNOPOLSKI PIESZY RAJD GÓRSKI „MUNDURY W GÓRY” KARKONOSZE 2024

Zapraszamy na V Ogólnopolski Pieszy Rajd Górski ...

© copyright 2024 PTTK Zarząd Główny

Jerzy Kapłon

  • Zarządu Głównego PTTK we współdziałaniu z innymi członkami ZG PTTK,
  • reprezentowanie ZG PTTK w kontaktach z Główną Komisją Rewizyjną PTTK i Głównym Sądem Koleżeńskim PTTK, 
  • współdziałanie z Komisją Działalności Podwodnej ZG PTTK,
  • członek Zespołu ds. wspierania działalności oddziałów i spraw członkowskich.


+ 48 609 609 609

Skip to content