TURYSTYKA NARCIARSKA
Śnieg skrzący się w słońcu. Skrzypiący pod nartami. Cisza i spokój. Rześkie, czyste powietrze w płucach. Emocje i radość z niewielkiego zjazdu. Przeprawa przez wpół zamarznięty strumyk. Przyjazna dłoń, która pomaga wygrzebać się z zaspy. Magia zimowego lasu o zmierzchu…To właśnie jest turystyka narciarska.
            Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, jako jedyna organizacja w Polsce, zajmuje się turystyką narciarską. Nie szkolimy narciarzy sportowców, biegaczy bądź zjazdowców. Uczymy poruszania się w dowolnym terenie na nartach śladowych (nieco szerszych niż biegowe, z łuską w środkowej części narty) oraz na nartach skitourowych.
            Podczas narciarskich wycieczek turyści mogą zdobywać Nizinną Odznakę Narciarską lub Górską Odznakę Narciarską, począwszy od stopnia popularnego, poprzez brązową, srebrną i złotą oraz dużą srebrną i dużą złotą do odznaki „Za Wytrwałość”. Najmłodszym proponujemy trzystopniową Dziecięcą Odznakę Narciarską, a młodzieży Narciarską Odznakę Młodzieżową. Dla tych najbardziej zaawansowanych ustanowiona jest Wysokogórska Odznaka Narciarska.
            System szkolenia narciarzy turystów organizowany jest i nadzorowany przez Komisję Turystyki Narciarskiej ZG PTTK. Posiadacz GON lub NON w stopniu przynajmniej małym srebrnym może stać się kandydatem na Przodownika Turystyki Narciarskiej PTTK (PTN). Przed zdobyciem uprawnień przodownickich musi uczestniczyć w kilkudniowych szkoleniach technik biegowych oraz technik zjazdowych na nartach śladowych (bądź skitourowych). Kiedy ocena jego praktycznych umiejętności jest pozytywna, po zdaniu egzaminu teoretycznego, KTN ZG nadaje mu uprawnienia PTN. Instruktorem Turystyki Narciarskiej może zostać PTN z przynajmniej pięcioletnim stażem i po zdobyciu NON lub GON w stopniu dużym złotym. Oczywiście uczestniczy w kolejnych szkoleniach i poddawany jest kolejnym ocenom umiejętności.
            Droga do uzyskania narciarskich uprawnień kadry PTTK wydaje się dość trudna. Jednak stałe i systematyczne szkolenie, podnoszenie swoich umiejętności, jest konieczne, by wycieczki narciarskie były bezpieczne dla ich uczestników. By stanowiły przyjemność, którymi są niewątpliwie, nie zaś stresowały i stawały się „walką o przeżycie”. By narciarz zjeżdżał tam, gdzie on tego chce, a nie tam, gdzie chcą jego narty. Zwłaszcza te śladowe, z luźną piętą i trzymające się nart tylko czubkami butów.
Turystycznych imprez narciarskich nie ma zbyt wiele. Niestety, nasza zima jest krótka i na ogół z deficytem śniegu. Jednakże zapraszamy na rajdy, które mają już wieloletnią tradycję i na stałe wpisały się w kalendarz imprez narciarstwa turystycznego w naszym kraju.
            Dla osób, jeżdżących na nartach śladowych w terenie nizinnym, będzie to w roku 2019 już pięćdziesiąty Ogólnopolski Rajd Narciarski „Wędrówki Północy”. Po raz pięćdziesiąty pierwszy organizowany jest Rajd Narciarski po Jurze. Na Kaszubach organizowany jest rajd „Zemowe Wandre”, podczas którego prowadzone jest szkolenie narciarskie dla osób zupełnie początkujących. Również dla nich przewidziana jest nauka technik zjazdowych na nartach śladowych na Szkoleniowym Rajdzie Narciarskim „Beskid Niski”. W terenie górskim jedną z ciekawszych imprez jest Rajd Narciarski „Karkonosze”, w roku 2019 organizowany przez Oddział PTTK w Jeleniej Górze już po raz sześćdziesiąty czwarty.
            Na inne, interesujące imprezy narciarskie w górach, dla narciarzy skitourowych i śladowych, zapraszają Oddziały PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej i „Beskid” w Nowym Sączu. Musimy też wspomnieć, że PTTK, obok Klubu Czeskich Turystów i Klubu Słowackich Turystów jest organizatorem Międzynarodowych Zimowych Zlotów Turystów. Odbywają się co dwa lata. Bierze w nich udział grubo ponad tysiąc turystów. Nie tylko narciarzy. W roku 2020 spotkamy się w Czechach, w roku 2022 organizatorami XII MZZT Zlotu będzie, strona polska. Więcej informacji na temat imprez narciarskich, kadry, jej szkolenia i uprawnień oraz regulaminów odznak narciarskich, znajduje się na stronie: www.zima.pttk.pl w zakładce: KTN ZG PTTK.

Zapraszamy każdego, niezależnie od wieku, kondycji i umiejętności, do udziału w wycieczkach narciarskich. Gdzie jest ten śnieg skrzący się w słońcu. Skrzypiący pod nartami…