Finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu  “Gmina Przyjazna Rowerzystom”

W dniu 10 października 2024 r. w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Gmina Przyjazna Rowerzystom w ocenie turystów kolarzy". Konkurs ma na celu uhonorowanie Gmin, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą infrastrukturę rowerową, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych, wydają mapy i przewodniki rowerowe.

W tym roku zostało zgłoszonych 35 Gmin. Drugi etap polegał na przesłaniu materiałów oraz sprawozdania w formie elektronicznego formularza Google, z nowo stworzonej infrastruktury rowerowej, organizowanych rajdów, eventów. Dodatkowo Gminy przesłały swoje materiały promocyjne (mapy, foldery, przewodniki).

Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom został objęty patronatem przez:

●     Ministerstwo Sportu i Turystyki,
●     Polską Organizację Turystyczną,
●     Związek Powiatów Polskich,
●     Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
●     Związek Miast Polskich.

Gospodarzem finału XIII edycji konkursu był Sekretarz Generalny ZG PTTK. Organizatorem wydarzenia był Dział Programowo-Promocyjny Biura ZG PTTK. Uroczystość prowadził przewodniczący jury konkursu, kol. Marek Koba. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Marcin Uchman, Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,  Burmistrz Cegłowa, który w imieniu patrona konkursu przekazał dodatkowe nagrody dla laureatów. Przemówienie na temat bezpieczeństwa rowerzystów na drodze wygłosił komisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

W tym roku 19 Gmin odpowiedziało na zgłoszenie do konkursu oraz przesłało materiały.

Obrady jury konkursowego odbyły się dnia 27 sierpnia 2024 r. w Biurze Zarządu Głównego PTTK
w Warszawie.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi materiałami jury postanowiło, że certyfikat "Gminy Przyjaznej Rowerzystom" w XIII edycji Konkursu w 2024 roku otrzymały:

Nagroda Grand Prix sponsorowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki:

Miasto i Gmina Węgorzewo

Kategoria do 10 000 mieszkańców:

Miasto i Gmina Mikołajki

Gmina Piecki

Kategoria od 10 000 do 20 000 mieszkańców:

Gmina Łysomice

Kategoria od 20 000 do 40 000 mieszkańców:

Gmina Czerwonak

Kategoria od 40 000 do 100 000 mieszkańców:

Miasto Kołobrzeg

Gmina Pszczyna

Kategoria powyżej 100 000 mieszkańców:

Miasto Płock

Dyplomami za udział w konkursie nagrodzono następujące gminy:

·        Gmina Czernikowo,
·        Miasto i Gmina Szczawnica,
·        Gmina Ustronie Morskie,
·        Gmina Kruszwica,
·        Miasto i Gmina Gąbin,
·        Gmina Zławieś Wielka,
·        Gmina Wadowice,
·        Miasto Skierniewice,
·        Gmina Starachowice,
·        Miasto Rybnik,
·        Miasto Tychy.

Po ceremonii organizatorzy zaprosili laureatów i gości na okolicznościowy spacer po warszawskiej starówce z przewodnikiem – kol. Rafałem Żukowskim z Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim Gminom i zachęcamy do udziału w przyszłych edycjach.

Protokół końcowy XIII edycji konkursu: Protokol.koncowy.z.Konkursu.Gmina.Przyjazna.Rowerzystom.2024.pdf

Fotorelacja z ceremonii: