XXVIII Ogólnopolski Rodzinny Rejs Żeglarski PTTK i PZŻ "Koronowo 2006".

Wspomnienia
Koronowo 2006 logo

Pod banderą PTTK

Wczoraj (06 sierpnia2006) w Pieczyskach, w porcie jachtowym wojskowego klubu żeglarskiego PTTK "Pasat" odbyło się uroczyste otwarcie już XXVIII Ogólnopolskiego Rodzinnego Rejsu Żeglarskiego PTTK i PZŻ "Koronowo 2006".
Przez dwa tygodnie 25 jachtów będzie przemierzać, powstały przed 45 laty, długi na 38 km akwen - Zalew Koronowski.
Na otwarciu zameldowały się często wielopokoleniowe załogi z Bydgoszczy, Torunia, Szamotuł, Wronek, Włocławku, Lubinia, Dąbrowy Górniczej, Poznania, Gniezna, Giżycka, Płocka i Łodzi.
Najbliższy etap rejsu do Pólka, gdzie spotkają z harcerzami - żeglarzami. Zresztą wielu uczestników ma harcerską przeszłość za sobą, a łódzkie jachty są wprost harcerskie. Pięknie to koresponduje z podpisanym porozumieniem PTTK - ZHP.
Na otwarciu każda z załóg otrzymała saperkę i worki plastikowe. To dar Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Ten rejs przyjął bowiem, jako jedno z głównych zadań, sprzątanie terenu zalewu, "To bardzo potrzebne i ważne" - stwierdził, witając przybyłych, Z-ca Burmistrza Koronowa.
Edwarda Kozanowskiego, od 28 lat komandora tego rejsu, cieszy kontynuacja imprezy, jej ogólnopolski charakter oraz radosny udział młodych, takich jak 8-mio letnia Patrycja Napierała z Wronek, czy 10-cio letni Łukasz Skoczylas z Bydgoszczy. Są też seniorzy - ta najstarsza 2 osobowa załoga, Wiesław Łagiewski z Łodzi i Ryszrad Grzegowski z Szamotuł, niedługo dobije do 160 lat w sumie. Dzięki takim żeglarzom jak Oni, inni lepiej rozumieją sens naszego żeglarstwa i jego zdrowotne przesłanie.
Dla prezesów klubu "Pasat" i Bydgoskiego Klubu Żeglarskiego liczy się promocja turystycznego żeglarstwa i koronowskiego akwenu. Organizują na nim corocznie nie tylko wiele rejsów, ale i szkolenia dla młodych adeptów żeglarstwa.
Ważne, że w organizacji tego rejsu udało się skupić tak wiele osób - cieszył się, po podniesieniu bandery i flagi PTTK, komandor Edward Kozanowski. Jemu jako przewodniczącemu Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK bardzo zależy na tym, aby takich imprez z bogatym programem było jak najwięcej. Własną pracą, z pomocą działaczy Oddziału Wojskowego przy Klubie POW oraz zaprzyjaźnionych kolegów z całej Polski coraz lepiej się to udaje.

Pomyślnych wiatrów!