Zmarła Małgorzata Borsukowska-Stefaniczek

Małgorzata Borsukowska-Stefaniczek odeszła na wieczną wędrówkę

W dniu 5 kwietnia 2024r. otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość o odejściu naszej Koleżanki, Małgorzaty Borsukowskiej-Stefaniczek, Członka Honorowego PTTK.

Urodziła się 27 sierpnia 1944 roku w Nowym Sączu, dokąd przyjechali ze Lwowa jej rodzice w ucieczce przed wojną. Położenie miasta wśród gór spowodowało, że mała Gosia wraz z rodzicami często ruszała na wędrówki. Tak bardzo polubiła te wycieczki, że kiedy w II LO w Nowym Sączu utworzono SKKT-PTTK, wstąpiła do niego w 1959 roku. Koło to prowadził znakomity przewodnik turystyczny Eugeniusz Różański.

Wycieczki szkolne i rodzinne, rajdy studenckie pogłębiały miłość Małgorzaty do gór. Po skończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej, zapisała się w 1974r. na Kurs Przewodnicki i 2 lata później uzyskała tytuł przewodnika beskidzkiego.  W latach 1979-81 była Sekretarzem Koła Przewodników. Od 1976 roku związała się z Oddziałem PTTK „Beskid” w Nowym Sączu, a w szczególności z Komisją Turystyki Górskiej, gdzie przez 18 lat była jej sekretarzem, następnie przewodniczącą. Będąc w KTG Małgorzata zainicjowała wycieczki dla rodzin z dziećmi, które nazwano „Familijne wędrówki z KTG”. Jej zamiłowanie do gór zaowocowało stworzeniem i organizacją innych cyklicznych imprez, jak: „Karpacki Rajd Górski „Sądeckie Wędrówki, czy też Ogólnopolski Rajd Górski „Sympatyka Beskidu Sądeckiego”, w których brali udział nie tylko turyści z Polski, ale także z Czech i Słowacji.

Dzięki niej powstał szlak upamiętniający papieża Jana Pawła II – Stary Sącz-Krościenko oraz szlak Nowy Sącz-Ptaszkowa dla upamiętnienia gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie smoleńskiej, a pochodził z leżącej na szlaku Koniuszowej.

Nadrzędnym celem działalności tej wspaniałej kobiety było nie tylko propagowanie turystyki i fotografii turystycznej, ale właściwe utrzymywane szlaków turystycznych. Sama znakowała i odnawiała letnie szlaki turystyczne, od 1984r. prowadziła także ich dokumentację, planowała odnowy i rozliczenie. Wraz z mężem Andrzejem dzielnie znakowali kilometry szlaków.

Kol. Małgorzata pełniła także szereg wielu funkcji w Oddziale PTTK „Beskid” – wchodziła w skład Zarządu Oddziału, przez wiele lat była także jego wiceprezesem.

Poza ogromnym doświadczeniem zawodowym była przede wszystkim miłą, uczynną, wesołą koleżanką, zapaloną turystką i narciarką.

Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana nagrodami Oddziałowymi, PTTK oraz Państwowymi, z których można wymienić m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złote Jabłko Sądeckie, Honorowa Odznaka z Diamentem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Odznaką Zasłużony Znakarz Szlaków Górskich PTTK i innymi.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 9 kwietnia - msza św., o godz. 9.30 w kościele p.w. Św.  Kazimierza w Nowym Sączu, pogrzeb o godz. 15.30 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Śniadeckich

Do zobaczenia na niebiańskich szlakach Najdroższa Koleżanko!

Cześć Jej Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego