Zmarł Henryk Wawrzyniak

Pożegnanie Członka Honorowego Henryka Wawrzyniaka (1928-2024)

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 18 marca 2024 r. zmarł Henryk Wawrzyniak, Członek Honorowy naszego Towarzystwa.

Urodzony w 1928 roku. Pasjonat turystyki kajakowej oraz poznawania świata. Popularyzator turystyki i krajoznawstwa. Członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od  1956 roku jako członek Oddziału Kujawskiego PTTK we  Włocławku i jego Koła Przewodników. Współzałożyciel i  realizator utworzenia Włocławskiego Klubu Wodniaków PTTK, którego był prezesem w latach 1960–1963. Pełnił szereg funkcji we władzach Oddziału: sekretarza Zarządu w latach 1963–1965 i wiceprezesa Zarządu w latach 1965–1970, członka Komisji Rewizyjnej Oddziału w latach 1972–2001 oraz jej wiceprezesa w latach 1970–1972 i  prezesa w latach 1972–1997. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego zjazdów Oddziału. Pilot wycieczek, przewodnik turystyczny, instruktor krajoznawstwa Polski.

Inicjator i organizator grupowych wyjazdów na międzynarodowe spływy na Dunajcu, które potem były kontynuowane przez kilkanaście lat, oraz na trasy wodne Polski Północnej. Dzięki niemu została rozbudowana i zmodernizowana przystań wodna Oddziału Kujawskiego PTTK oraz pozyskany sprzęt pływający. Inicjator organizowania corocznych spotkań w  rocznicę powstania Oddziału Kujawskiego PTK–PTTK. Współorganizator zlotów turystów na Kujawach.

Aktywny publicysta i propagator idei krajoznawczych. Współautor kroniki 50-lecia Oddziału Kujawskiego PTK-PTTK. Autor publikacji w „Biuletynie przewodnickim” w latach 1980–2019, który też redagował. Współautor monografii „100 lat Oddział Kujawskiego PTK-PTTK we Włocławku”.

W latach dziewięćdziesiątych XX w. zaangażowany w działalność Koła Przewodników Oddziału Kujawskiego PTTK, dla którego przygotowywał i wygłaszał w latach 1995–2018 na  Uniwersytecie III Wieku i Polskiego Towarzystwa Geograficznego (którego był  członkiem) prelekcje, wykłady i odczyty o najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Europy, a także na tematy zabytków kultury, walorów krajoznawczych i turystycznych oraz  znanych ludzi regionu.

Od wielu lat wspierał finansowo i materialnie funkcjonowanie Muzeum Dobrzyńskiego w  Dobrzyniu nad Wisłą oraz dobrzyńskich placówek szkolnych, za co uhonorowany został medalem „790 lat nadania praw miejskich”.

Wyróżniony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Złotą Odznaką Honorową NOT, Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Włocławskiego”, Złotą Honorową Odznaką PTTK.

Cześć Jego Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele Najświętszego Zbawiciela 20  marca  2024 r. o godz. 12:30.

Pogrzeb odbędzie się we Włocławku dnia 20 marca 2024 r. o godz. 13:30 na  cmentarzu komunalnym przy ul. Chopina.