Zmarła Aleksandra Nowaczyk

W poniedziałkowe popołudnie zastała nas smutna wiadomość – nasza Koleżanka, Członek Honorowy,

Aleksandra Nowaczyk odeszła 20 kwietnia 2024r. na wieczną wędrówkę.

Urodziła się 6 lipca 1935 w Poznaniu i tam zamieszkała. Z wykształcenia była radcą prawnym i swoją wiedzą - także prawniczą - od kilku dziesięcioleci służyła jednostkom ZG PTTK na szczeblu regionalnym w macierzystym oddziale, jak i centralnym w Głównym Sądzie Koleżeńskim ZG PTTK.

Swoją działalność organizacyjno-edukacyjną i krajoznawczą prowadziła od ponad 70 lat. Była wielką miłośniczką gór i turystyki górskiej i przyjaźniła się z wieloma rodzinami prowadzącymi schroniska tatrzańskie. Zdobyła uprawnienia Strażnika Ochrony Przyrody i wielokrotnie dzieliła się swoim doświadczeniem  w działalności krajoznawczej w postaci pogadanek klubowych, szkoleń krajoznawczych, prelekcji z przeźroczami o górach, konkursów i wielu innych. Członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego została już w 1956 r. W 1970 roku została współzałożycielką, a później także Członkiem Honorowym Klubu Górskiego „Grań” przy Oddziale Poznańskim PTTK. Wcześniej przez 14 lat należała do Kola PTTK przy Zakładach HCP i Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Poznaniu. Dzięki jej osobistemu zaangażowaniu i umiejętnościom pedagogicznym liczne grono nowych wędrowców górskich w kolejnych latach zyskiwało kompetencje dojrzałych tatrzańskich turystów. Jej szczególne zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w Tatrach i na Podtatrzu polegały na długofalowej, systematycznej i niezwykle kompetentnej pracy organicznej w klubie górskim „Grań”, a także w środowisku turystów górskich Wielkopolski. Swoją działalność edukacyjno-poznawczą opierała o wspólnie wypracowane i sprawdzone wzorce. Od roku 1972 pracowała w zarządzie, bądź Komisji Rewizyjnej Oddziału Poznańskiego PTTK, pełniąc funkcje: sekretarza, skarbnika, wiceprezesa zarządu i członka Komisji Rewizyjnej. Od 1977 nieprzerwanie do 2013 roku pracowała w Głównym Sądzie Koleżeńskim ZG PTTK, sprawując funkcje: sekretarza i przewodniczącego zespołu. Była współorganizatorką imprez turystycznych o zasięgu regionalnym i centralnym, jak choćby np. XXVII Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich PTTK. Należała do grona założycieli Ogniska Związku Podhalan w Poznaniu.

Wielokrotnie nagradzana i odznaczana: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Złotą Honorową Miasta Poznania, Odznaką Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”, Odznaką „Zasłużony Pracownik Państwowy”, Honorowym Dyskiem w KFiSUW, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” Medalem 50-lat w PTTK”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 kwietnia 2024r. o godzinie 11.30 na cmentarzu Górczyńskim Poznaniu.

Cześć Jej Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego