Zmarł Mieczysław Tokarski

W dniu 5 maja 2024r. nasz serdeczny Kolega

Mieczysław Tokarski, Członek Honorowy PTTK, udał się na wieczną wędrówkę.

Urodził się 7 lutego 1947 roku w Rudnie. Z zawodu technik - mechanik. Z zamiłowania był krajoznawcą, przewodnikiem, kolekcjonerem, znawcą historii regionu i Polski. Był Członkiem Rady Programowej Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, członkiem Włodawskiej Rady Seniorów, prezesem Koła Polskiego Związku Filatelistów. Autor licznych artykułów o tematyce krajoznawczej. Przewodnik od 1987 r., znawca Podlasia, Polesia Lubelskiego i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, toczonych na Lubelszczyźnie bitew i potyczek Powstania Styczniowego, walk Legionów Polskich i września 1939 roku a także wielu postaci historycznych. Inicjator ustawienia kilku pomników i tablic pamiątkowych. Jako kolekcjoner zasilił swoimi zbiorami liczne muzea i izby regionalne. Organizował wystawy i sesje tematyczne. Znany i zasłużony społeczny działacz PTTK na Lubelszczyźnie posiadający liczne uprawnienia kadry: Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa, Instruktor Krajoznawstwa Regionu, Strażnik Ochrony Przyrody, Instruktor Ochrony Przyrody, Instruktor Kształcenia Kadr, Społeczny Opiekun Zabytków, Juror Zbiorów Krajoznawczych na Imprezach PTTK, przewodnik terenowy na obszarze dawnego województwa chełmskiego. Do ostatnich chwil był bardzo aktywny, miał miliony planów.

Członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego został w 1965 roku. Na stałe związał się z Oddziałem PTTK we Włodawie, którego był prezesem łącznie przez 35 lat 1973-1985, i od 2001 do chwili obecnej. Wiceprezes Zarządu Oddziału w latach 1985-1988, 1992-2001, członek w latach 1985-1988. Od 1998 roku przez wiele lat był Wiceprezesem Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego. Członek Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Chełmie 1977-1989, członek Komisji Turystyki Pieszej ZW PTTK w Chełmie 1977-1989.

Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotym Medalem „Zasłużony Działacz Turystyki”, Medalem Prekursorów Krajoznawstwa Wielkopolski, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, Odznaką im. A. Michalskiej – Za zasługi dla Turystyki Pieszej, Odznaką Honorową Pamięci Krystyny Krahelskiej, Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Filatelistów, Złotą Honorową Odznaką LOP, Medalem „Zasłużony pracownik Rolnictwa”, Medalem „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz LOK”. W 2017 roku uzyskał godność Członka Honorowego PTTK.

Żegnamy wielkiego patriotę, turystę, krajoznawcę, ale przede wszystkim naszego Przyjaciela

Cześć Jego Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego