---> Powrót do działu "Pożegnania"

ZENON POLAK (1950-2011) – prezes Oddziału PTTK w Głogowie

Harasymowicz napisał :

W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam,
Biorą mnie klony za wnuka
Zawsze kiedy tam wracam ,
Siedzę na ławce z księżycem
I szumią brzóz kropidła,
Dalekie miasta są niczym...

Te słowa towarzyszyły naszemu przyjacielowi w najtrudniejszej wędrówce, wędrówce ostatniej.

A wędrowaliśmy razem od niepamiętnych czasów, od zawsze. Połączyła nas w czasach młodości wielka miłość – miłość do gór. Tę miłość przenieśliśmy razem przez całe nasze dorosłe życie.

Zenon miał jednak jeden wielki, wyjątkowy dar – potrafił tę miłość przekazywać innym, szczególnie młodym. Uczył kochać góry, ale uczył także współdziałania w grupie. Na obozach dawał im często więcej niż szkoła czy zapracowani rodzice. W siedzibie biura i oddziału PTTK przez cały rok zawsze można było spotkać byłych obozowiczów. Przychodzili do wuja Zenona pogadać. Jedni wpadali na przerwie w lekcjach, inni może się z nich urywali. Nikt tak z nimi nie potrafił rozmawiać.. Powtarzał, że nie ma dzieci złych, są tylko takie, którym poświęcamy zbyt mało czasu. On dla nich zawsze miał czas.

Mało kto pamięta w Głogowie nazwisko poprzedniego prezesa Oddziału PTTK. Dla nas wszystkich od lat był tylko On – człowiek instytucja – Zenon Polak. Dzięki jego mrówczej, benedyktyńskiej pracy wszystko doskonale funkcjonowało, my trwaliśmy, bo On trwał, my byliśmy, bo On był.

My jako klub organizowaliśmy mniejsze i większe imprezy turystyczne, ale tak naprawdę od początku do końca organizował je jeden człowiek – wujek Zenon, my tylko lepiej lub gorzej mu pomagaliśmy.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. On jest jednym z takich ludzi, wszyscy o tym w najbliższym czasie boleśnie się przekonamy - koledzy i koleżanki zrzeszeni w Kole Przewodników Terenowych i Sudeckich oraz w Klubie Turystów Górskich i Narciarzy ”Watra”.

Od dwudziestu lat społeczną działalność turystyczną łączył z prowadzeniem biura podróży. W ostatnim pożegnaniu byli obecni wielokrotni uczestnicy imprez organizowanych przez Zenona. Wszyscy, którzy uczestniczyli w imprezach organizowanych przez Zenona, jeździli z Nim po Polsce i za granicą - teraz dziękują za wrażenia jakich doznali – to był kawał rzetelnej roboty.

Na zawsze zapamiętamy, jak swym donośnym, tubalnym głosem wcześnie rano w autobusie sprawdzał listę obecności. Na tej liście już Go nie ma najważniejszej osoby. My jesteśmy – ale policzyć się musimy sami.

Drogi Kolego! Tam, gdzie dzisiaj jesteś przecież też muszą być góry. My też tam za Tobą pójdziemy. Musisz tylko cierpliwie poczekać. I tak jak tu na ziemi będziemy razem wędrować po niebieskich połoninach. a Ty znajdziesz tam dla siebie pracę, będziesz miał biuro w niebie i będziesz zachęcał anioły i świętych by chodzili z nami po krętych ścieżkach.

Wyrazy największego żalu i współczucia składamy naszej najbliższej przyjaciółce Mirce i dzieciom – Magdzie, Ani i Wojtkowi. Byliśmy z Wami, gdy Tato na plecach nosił was po górach, jesteśmy dzisiaj i będziemy zawsze.

Żegnaj Zenku. Pod postacią symbolicznej gałązki świerku góry zawsze będą z Tobą.

Andrzej Ciesielski i Krzysztof Bączek

KTGiN „Watra” i przyjaciele