---> Powrót do działu "Pożegnania"
Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę
śp.
Gerarda Suchanka
Członka Honorowego PTTK

W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym od roku 1951, najpierw w Oddziale Miejskim, później Górnośląskim PTTK w Katowicach.
W Oddziale pełnił wiele funkcji z wyboru: w latach 1960–1970 był wiceprezesem Zarządu Koła nr 2 przy Kopalni „Wieczorek”; od 1962 r. do 2001 roku, był członkiem, a następnie przewodniczącym Terenowego Referatu Weryfikacyjnego GOT; w latach 1970–1978 członkiem Zarządu Oddziału, a w latach 1972–1982 wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Narciarskiej Oddziału; od 1976 r. do 2001 r. był członkiem Komisji Turystyki Górskiej początkowo w ZW PTTK w Katowicach a następnie w Oddziale Górnośląskim; od roku 1993 był członkiem Sądu Koleżeńskiego Oddziału. Pomysłodawca i aktywny uczestnik różnych form turystyki kwalifikowanej, głównie turystyki górskiej; organizator wielu imprez turystyczno-krajoznawczych o zasięgu oddziałowym, regionalnym i ogólnokrajowym w środowisku zakładowym i szkolnym; organizator szkoleń i kursów dla kadry turystycznej Oddziału, uczestnik prac społecznych przy schronisku PTTK na Równicy (1988–1990), przy wznoszeniu wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry (1991) i przy tworzeniu Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej na Przysłopie (1995).
Przewodnik beskidzki; przodownik turystyki górskiej, pieszej i narciarskiej; Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej i Pieszej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, Złotą Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju województwa katowickiego”, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem 50.lecia PTTK, Srebrną Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, odznaką „25 lat w PTTK”, srebrną odznaką „Zasłużony Działacz w Pracy PTTK wśród Młodzieży”, złotą odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” i innymi.
Swoim poświęceniem w pracy społecznej, otwartością na drugiego człowieka dobrze zasłużył się Polsce i Towarzystwu. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Cześć Jego Pamięci !

Władze Naczelne PTTK