Cyfrowe Kompetencje Kadry Turystycznej – Zintegrowane Szkolenia Kwalifikacji Turystycznych

Zadanie "Cyfrowe Kompetencje Kadry Turystycznej - Zintegrowane Szkolenia Kwalifikacji Turystycznych" to projekt obejmujący szkolenia dla egzaminatorów i organizatorów kursów przygotowujących kandydatów przystępujących do walidacji kwalifikacji „Przewodnictwo turystyczne” i„Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków turystycznych” wpisanych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK).

Założenia projektu

Projekt przewiduje przeprowadzenie zintegrowanego cyklu szkoleń dla łącznej liczby 60 osób:

- 2 grup asesorów walidacji kwalifikacji „Przewodnictwo turystyczne”, „Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków turystycznych” po 20 osób. „Asesor” w nomenklaturze ZSK to osoba weryfikująca efekty uczenia się osoby przystępującej do walidacji, może być członkiem komisji walidacyjnej.

- 1 grupy organizatorów szkoleń przygotowujących kandydatów przystępujących do walidacji kwalifikacji „Przewodnictwo turystyczne” liczącej 20 osób. „Organizator szkoleń" w nomenklaturze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji to osoba przygotowująca uczestników kursów/szkoleń do przystąpienia do procesu walidacji.

Liczba miejsc w cyklu szkoleniowym przewidziana jest dla 20 osób w każdej z grup. O zakwalifikowaniu się decyduje organizator, na podstawie informacji wysłanych przez kandydatów za pośrednictwem niniejszego formularza.

Minister Sportu i Turystyki decyzją z dn. 09.02.2023 włączył kwalifikację wolnorynkową „Przewodnictwo turystyczne” i obwieszczeniem z dn. 26.10.2023 r. „Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków turystycznych” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Decyzją Ministra Sportu i Turystyki z dn. 08.05.2023 r. Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu nadano uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji „Przewodnictwo turystyczne” a decyzją z 20.02.2023 r. certyfikowania kwalifikacji „Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków turystycznych”. PTTK jest Instytucją Certyfikującą (IC),

która za pośrednictwem zatrudnionych asesorów na szczeblu centralnym koordynuje walidację kwalifikacji wolnorynkowych zgodnie z nadanymi uprawnieniami.

Obecność tych kwalifikacji w systemie daje gwarancję jakości nadawanych certyfikatów, a także możliwość porównywania między sobą kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Osoby uzyskujące kwalifikację, są odpowiednio przygotowane do prawidłowego wykonywania zadań, a to gwarantuje efektywne działanie na rynku pracy.

Aktualne oczekiwania rynku pracy wymagają dostosowania i uwzględnienia postępujących zmian w programach kształcenia. Osoby posiadające możliwość prezentacji w pełny i przejrzysty sposób swoich kompetencji mają większe szanse na rynku pracy. W odniesieniu do kompetencji uzyskanych za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji możliwe jest ponadto sprawdzenie wymagań, gdyż są szczegółowo opisane i ogólnodostępne na portalu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Projekt obejmuje przeprowadzenie szkoleń zwiększających i rozwijających kompetencje kadry turystycznej, zwłaszcza w obszarze egzaminowania przyszłych przewodników oraz znakarzy i certyfikowania kwalifikacji wolnorynkowej „Przewodnictwo turystyczne” i „Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków turystycznych”. Wzmocnienie kompetencji, zwłaszcza technologicznych i cyfrowych kadry organizacyjnej, egzaminującej i walidującej odbędzie się poprzez zintegrowany cykl szkoleń złożonych z dwóch sesji – zaplanowanych na okres piątek-niedziela (3-dniowych szkoleniach) we wrześniu i październiku. Uczestnicy szkoleń, oraz pozostałe osoby biorące udział w realizacji zadania zapoznane zostaną z zasadami przetwarzania danych osobowych oraz otrzymają do podpisu formularz RODO, zgodny z regulaminem programu.

Sylwetka uczestników

Osoba posiadająca certyfikat kwalifikacji „Przewodnictwo turystyczne” jest przygotowana do samodzielnego oprowadzania turystów po wybranym obszarze z wyłączeniem obszarów górskich zastrzeżonych wyłącznie dla przewodników górskich. Przygotowuje i realizuje scenariusz wycieczki, w tym określa trasę i harmonogram zwiedzania atrakcji turystycznych. Przekazuje turystom specjalistyczne informacje o atrakcjach turystycznych, jak również informacje organizacyjne, zapewniające właściwą i bezpieczną realizację wycieczki turystycznej. Jest przygotowywana do rozwiązywania nietypowych problemów, które mogą wystąpić w trakcie jej realizacji. Osoba posiadająca kwalifikację realizuje przewodnictwo w poszczególnych miastach, na obszarach województw, powiatów, gmin oraz regionów lub na trasach turystycznych, z wyłączeniem obszarów zastrzeżonych dla przewodnictwa górskiego. Może znaleźć zatrudnienie jako przewodnik turystyczny w branży turystycznej, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, jak również prowadzić własną działalność gospodarczą ukierunkowaną na wykonywanie zawodu przewodnika turystycznego.

Certyfikat kwalifikacji „Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków turystycznych” potwierdza, że jego posiadacz jest gotowy do samodzielnego zaplanowania, zorganizowania i przeprowadzenia prac znakarskich. Posługuje się wiedzą pozwalającą na zaprojektowanie szlaku zgodnie z wymogami prawa ze szczególnym uwzględnieniem prawa o ruchu drogowym, przepisów o ochronie przyrody, prawa wodnego i prawa własności. Potrafi zaprojektować różne typy szlaków np. pieszy, konny, rowerowy, narciarski, kajakowy. Zna systemy znakowania szlaków, techniki umieszczania różnego rodzaju znaków w sposób umożliwiający turystom bezpieczne korzystanie oraz w sposób jak najmniej ingerujący w przyrodę. Przygotowuje warsztat pracy, w tym dobiera materiały i narzędzia. Potrafi przeprowadzić prace znakarskie w terenie polegające na znakowaniu nowego szlaku lub odnowieniu starego. W porozumieniu z gestorami szlaków likwiduje je lub zmienia ich przebieg. Osoba posiadająca kwalifikację może znaleźć zatrudnienie w ogólnokrajowych lub lokalnych organizacjach turystycznych, stowarzyszeniach zajmujących się turystyką i jej rozwojem oraz promocją regionu, lasach państwowych, parkach narodowych i krajobrazowych, jednostkach samorządowych. Może prowadzić również własną działalność gospodarczą.

Kompetencje cyfrowe, obok czytania, pisania, umiejętności matematycznych i językowych, stanowią zespół fundamentalnych umiejętności współczesnego człowieka. Kompetencje cyfrowe to harmonijna kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie cyfrowym, tj. społeczeństwie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe a w skład tych kompetencji wchodzą: kompetencje informatyczne, informacyjno-komunikacyjne, funkcjonalne. Umiejętności te pozwalają na korzystanie z urządzeń cyfrowych, wyszukiwanie informacji, rozumienia ich, komunikowania się z innymi i pozwalają na umiejętne wykorzystanie tej wiedzy we wszystkich aspektach życia w tym i turystyce. Pozwalają na rozwój kadr turystycznych w cyfrowym świecie poszerzając ich ogólne kompetencje i możliwości, umożliwiając wykorzystanie ich w pracy celu poprawy jakości świadczonych usług turystycznych i podnoszenie poprzez turystykę jakości życia społecznego.

Cykl Szkoleniowy

Cykl szkoleniowy obejmuje dwie sesje zajęć (piątek-niedziela) w dwa weekendy: 13-15 września i 18-20 października 2024 r. Uczestnictwo w obu sesjach jest obowiązkowe. Miejscem szkoleń jest centrum konferencyjne położone w ścisłym centrum Warszawy. Zakwaterowanie (nocleg ze śniadaniem) przewidziane jest w położonym w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu – kosztu uczestnictwa i zakwaterowania pokrywa organizator. Dla uczestników przewidziano stanowiska robocze wyposażone w komputery.

W dniach 13-15 września 2024 r. w Warszawie przeprowadzony zostanie pierwszy cykl szkoleniowy, podczas którego 6 wykładowców pokieruje kursami dla dwóch grup asesorów i grupy organizatorów szkoleń przewodnickich (łącznie 60 kursantów). Kursantom zostaną wręczone zakupione materiały edukacyjne i promocyjne oznakowane logiem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz znakiem PTTK o stosowną formułą o źródle dofinansowania. Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z platformą Microsoft Teams i odbędą kurs obsługi cyfrowych narzędzi komunikacji w ramach zwiększania kompetencji. Nad organizacją będą czuwać 4 osoby ze strony Oferenta.

Harmonogram I szkolenia dla asesorów (obie grupy):

13 września 2024 r.

09:00 - 16:00

14 września 2024 r.

09:00 - 16:00

15 września 2024 r.

09:00 - 16:00

Wstępny program I szkolenia dla organizatorów kursów:

13 września 2024 r.

09:00 - 16:00

14 września 2024 r.

09:00 - 16:00

15 września 2024 r.

09:00 - 16:00

W dniach 18-20 października 2024 r. w Warszawie przeprowadzony zostanie drugie etap szkolenia, jako kontynuacja poprzedniego, prowadzony przez 6 wykładowców dla tych samych dwóch grup asesorów i grupy organizatorów szkoleń przewodnickich. Przewiduje się hybrydową formę uczestnictwa, z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi i platform komunikacji, z którymi uczestnicy zapoznani zostaną w pierwszym cyklu. Będzie to miało empiryczny wymiar sprawdzenia i wykorzystania umiejętności nabytych podczas szkolenia. Cykl zakończony zostanie wręczeniem wykładowcom i uczestnikom kończącym pomyślnie kurs certyfikatów i suplementów do certyfikatów.

Wstępny program II szkolenia dla asesorów (obie grupy):

18 października 2024 r.

09:00 - 16:00

19 października 2024 r.

09:00 - 16:00

20 października 2024 r.

09:00 - 16:00

Wstępny program II szkolenia dla organizatorów kursów:

18 października 2024 r.

09:00 - 16:00

19 października 2024 r.

09:00 - 16:00

20 października 2024 r.

09:30 - 16:00

Zapisy

Liczba miejsc w cyklu szkoleniowym w każdej z trzech grup przewidziana jest dla 20 osób. O zakwalifikowaniu się decyduje organizator, na podstawie informacji wysłanych przez kandydatów za pośrednictwem poniższych formularza.

Wszystkie 3 szkolenia w ramach projektu odbywać się będą równocześnie, więc prosimy o rozważne wybranie kursu - nie ma fizycznej możliwości uczestnictwa w więcej niż jednym.

Szkolenia przewidziane są dla osób spełniających kryteria przedstawione w poniższych formularzach. Określają one minimalny pułap wymaganych kryteriów.

▶ Formularz rejestracyjny na szkolenie asesorów (egzaminatorów) walidacji kwalifikacji "Projektowanie, znakowanie i odnawianie szlaków

turystycznych"

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdHV7pPb9qu4__9-TnYyO0T1ZyCyYdskMhRmHEmHWm2UQ-Bgg/viewform

▶ Formularz rejestracyjny na szkolenie asesorów (egzaminatorów) walidacji kwalifikacji "Przewodnictwo turystyczne"

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSei4G8NQarJpMzK0G_Dd36xsqG-albzWgGJ4kzCBCpmLd0tYg/viewform

▶ Formularz rejestracyjny na szkolenie organizatorów szkoleń przygotowujących kandydatów przystępujących do walidacji kwalifikacji

"Przewodnictwo turystyczne"

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd9bzfg_iG7Atgyikx1DKE7T284u88-XnPbLPflI9Vi7a2SHQ/viewform

Nabór trwa do dn. 22 lipca 2024 r. Po tym terminie osoby zakwalifikowane otrzymają szczegóły dotyczące miejsca zakwaterowania i szkoleń, znajdujących się w ścisłym centrum Warszawy.


Zakwaterowanie

Zakwaterowanie jest przewidziane w liczbie trzech noclegów hotelowych od nocy poprzedzającej szkolenie - z czwartku na piątek do nocy z soboty na niedzielę - w każdy z obu weekendów szkoleniowych. Oczekujemy od Państwa przyjazdu w dniu wcześniejszym (czwartek), by móc być w dyspozycji od godz. 9:00 rano w piątek (13 września i 18 października), kiedy rusza każdy z cykli szkolenia. Miejscem zakwaterowania jest hotel Hampton by Hilton Warsaw City Centre, Wspólna 72, 00-687 Warszawa. Noclegi przewidziano w pokojach dwuosobowych.

Szkolenie

Oba cykle szkoleniowe odbywać się będą w salach budynku znanego potocznie jako Hotel Marriott Warszawa, a po niedawnej zmianie nazwy jako Warsaw Presidential Hotel, Al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warszawa. Szczegóły dotyczące bezpośredniego miejsca kursu (sale, piętro) podamy w mailowym komunikacie organizacyjnym. Zarówno miejsce zakwaterowania jak i szkolenia położone są w sąsiedztwie Dworca Centralnego w Warszawie, w ścisłym centrum miasta, w oddaleniu ok 200 m od siebie.


Wyżywienie

W trakcie trwania szkolenia dla uczestników projektu przewidziano śniadanie w hotelu, a także w miejscu szkolenia serwis kawowy w trakcie zajęć (przerwy kawowe) oraz lunch.


Koszty uczestnictwa

Uczestnicy nie ponoszą kosztów zakwaterowania i posiłków przewidzianych przez organizatorów, ani uczestnictwa w kursie - w zamian za udział w szkoleniu w pełnym zakresie czasowym przedstawionym powyżej. Dojazd na miejsce pokrywany jest przez uczestników.


Materiały do pobrania:

Plakat kursu w formacie A3:

Plakat.CKKT.A3.pdf

Plakat.CKKT.A3.jpg


Klauzula RODO MSiT:

Klauzula_RODO.MSiT.pdf


Inforgrafika projektu CKKT-ZSKT: 

Infografika w formacie PDF

▶ Infografika w formacie JPG 

Prezentacja Film


Kontakt:

program@pttk.pl


Dział Programowo-Promocyjny

Biuro Zarządu Głównego PTTK



Zadanie publiczne pn. "Cyfrowe Kompetencje Kadry Turystycznej - Zintegrowane Szkolenia Kwalifikacji Turystycznych" dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0036/0022/UDOT/DT/BP/IC z dn. 20.06.2024 r.


Licznik: dziś: 66 razem: 304676

© copyright 2024 PTTK Zarząd Główny

Jerzy Kapłon

  • Zarządu Głównego PTTK we współdziałaniu z innymi członkami ZG PTTK,
  • reprezentowanie ZG PTTK w kontaktach z Główną Komisją Rewizyjną PTTK i Głównym Sądem Koleżeńskim PTTK, 
  • współdziałanie z Komisją Działalności Podwodnej ZG PTTK,
  • członek Zespołu ds. wspierania działalności oddziałów i spraw członkowskich.


+ 48 609 609 609

Skip to content