TURYSTYKA KAJAKOWA
Turystyka kajakowa to ciekawa forma spędzania wolnego czasu pozwalająca łączyć poznawania piękna naszego kraju z dbaniem o kondycję fizyczną. Każdy znajdzie coś dla siebie – osoby ceniące sobie spokojny, rodzinny wypoczynek wybiorą łatwe szlaki nizinne a szukający wyzwań i adrenaliny pojadą na białą wodę, czyli zmierzą się z dziką przyrodą na rzekach górskich. Najbezpieczniej i przyjemnie pływa się w grupie – na szlaku poznamy ciekawych ludzi, znajdziemy przyjaciół, którzy dzielić będą nasze pasje a wieczorem przy ognisku w gronie znajomych spędzimy niezapomniane chwile. Organizowanie kolejnych wyjazdów łatwiej i przyjemniej jest planować w zaprzyjaźnionej grupie osób – zapraszamy do działania w klubach turystyki kajakowej PTTK.
           Wszystkich kajakarzy – małych i dużych – zachęcamy do prowadzenia książeczki turystycznych odznak kajakowych. Dzieci do ukończenia 9 roku życia mogą zdobywać Dziecięcą Odznakę Kajakową PTTK „Kiełbik”, a dorośli turystyczną VIII-stopniową odznakę kajakową. Najwytrwalsi po przepłynięciu 16 000 km otrzymają diamentową odznakę „za wytrwałość”. Odznaki są nadawane za pośrednictwem terenowych referatów przez Komisję Turystyki Kajakowej ZG PTTK.
           Co roku we współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym jest wydawany „Informator Kajakarza”. Znajdziemy w nim kalendarz dużych, klubowych spływów o zasięgu ogólnopolskim, wykaz klubów wraz z danymi adresowymi, informacje o referatach turystycznych odznak kajakowych oraz ciekawe artykuły o tematyce kajakowej. W szczególności zapraszamy na co rok organizowane Centralne Spływy PTTK , jesienne Zloty i Konferencje Przodowników i Instruktorów Turystyki Kajakowej oraz cykl „Herbarz Miast Polskich”. Informator ukazuje się drukiem oraz w wersji elektronicznej (do pobrania np. ze strony http://ktkaj.pttk.pl/).
           Komisja Turystyki Kajakowej ZG PTTK, współpracując z klubami i komisjami oddziałowymi, podejmuje działania na rzecz rozwoju turystyki kajakowej, prowadzi różnego rodzaju kursy i szkolenia oraz nadaje uprawnienia kadry programowej PTTK w tym przodowników turystyki kajakowej PTTK. Informację o regulaminach odznak, zasadach zdobywania uprawnień, kalendarzu imprez i bieżących wydarzeniach można znaleźć na stronie Komisji Turystyki Kajakowej ZG PTTK www.ktkaj.pttk.pl.

Do zobaczenia na kajakowych szlakach!