Z wielkim smutkiem i żalem informujemy,
że w dniu 13.09.2024 r. na wędrówkę po niebieskich połoninach udał się nasz Kochany Kolega Antoni Hadała.
Antoni Michał HADAŁA
Urodził się 9 czerwca 1934 r. w Rzeszowie i z nim związał całe swoje życie. W tym roku hucznie obchodził swoje 90-te urodziny.
Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wstąpił niedługo po II wojnie światowej. Był popularyzatorem turystyki kwalifikowanej, krajoznawstwa
i ochrony przyrody. Wieloletni sekretarz, skarbnik i członek Zarządu Oddziału PTTK im. M. Rachwała w Rzeszowie, a także jego wiceprezes, dzięki któremu oddział miał wysokie osiągnięcia i był w dobrej kondycji materialnej. Jednocześnie był także członkiem i wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Okręgu PTTK (1956-1975) i Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Rzeszowie (1975-1990). Przez wiele lat był zarówno członkiem, jak i przewodniczącym Kapituły Odznaczeń Zarządu Okręgu i Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Rzeszowie a także przewodniczącym Międzywojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej ds. Przodowników Turystyki Górskiej ZW PTTK w Rzeszowie (w latach 1976-2005). Współzałożyciel działającego do dziś największego Koła Nr 32 przy Oddziale PTTK im. M. Rachwała w Rzeszowie. Jego wszystkich funkcji nie sposób wymienić, sam z resztą ledwo zmieścił się w ankiecie o sobie.
Kolega Antoni był inicjatorem i współtwórcą najpopularniejszych, długoletnich rajdów organizowanych przez macierzysty Oddział PTTK - "Noc na Pogórzu" i "Jesień
w Beskidzie Niskim" oraz innych rajdów górskich o znaczeniu ogólnopolskim.
Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej i Imprez na Orientację, absolutny rekordzista wśród przodowników regionu południowo-wschodniej Polski w ilości zweryfikowanych odznak GOT.
Poza funkcjami, jakie pełnił w oddziale i komisjach, był także sekretarzem czasopism takich jak: „Piechur” i „Wędrowiec Małopolski”. Bardzo często sam pisał do nich teksty. Ponadto stale angażował się w zdobywanie ciekawych materiałów krajoznawczych i zachęcaniem nowych osób do współtworzenia periodyków.
Był bardzo doświadczonym Przodownikiem: Turystyki Górskiej, Pieszej, Imprez na Orientację, Organizatorem Turystyki, Strażnikiem Ochrony Przyrody, Instruktorem Kształcenia Kadr i Krajoznawstwa Regionu oraz znakarzem szlaków górskich był po prostu Nie-zwykłym człowiekiem.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową "Za Zasługi dla turystyki", Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki, Złotą Honorową Odznaką PTTK i to tylko niektóre z całej masy odznaczeń i nagród, które otrzymał.
Ostatnie pożegnanie śp. Antoniego będzie miało miejsce 17 września 2024
Msza święta rozpocznie się w kaplicy na cmentarzu Rzeszów – Pobitno o godzinie 13.30, a potem nastąpi złożenie do grobu.
Cześć Jego Pamięci!
Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego