Turystyczna Impreza na Orientację (w skrócie InO) jest dyscypliną turystyki kwalifikowanej, w której uczestnicy odnajdują w terenie, naniesione na mapę charakterystyczne miejsca oznaczone lampionem. Warto dodać, że lampionów w terenie jest więcej, zatem należy wybrać tylko te właściwe. Na pokonanie trasy uczestnik ma określony czas, który jest podany na mapie. Jego przekroczenie skutkuje naliczaniem punktów karnych, jednak jest on wyliczany w taki sposób, by można było pokonać trasę tempem spacerowym. Wcześniejsze dotarcie na metę nie jest premiowane.
W ramach turystycznych Imprez na Orientację wyróżnić można np.: Marsze na Orientacje, gry azymutowe, gry terenowe, zabawy z mapą i inne. Imprezy na Orientację stanowią atrakcyjną formę czynnego wypoczynku, a udział w nich pozwala rozwijać u uczestników (a szczególnie u młodzieży), samodzielność podejmowania decyzji, umiejętność poruszania się w nieznanym terenie, odporność psychiczną i fizyczną, wytrwałość w dążeniu do celu. Podobnie jak w innych dyscyplinach turystyki kwalifikowanej, osoby uczestniczące w Turystycznych Imprezach na Orientację mogą zdobywać Odznakę Imprez na Orientację.
Imprezy na Orientację są dyscypliną uznawaną za jedną z najlepiej łączących turystykę, sport i rekreację oraz wysiłek umysłowy, rozwijają umiejętności przydatne w indywidualnej turystyce, zaspokajają potrzebę przygody, pozwalają na bardzo bliski kontakt z przyrodą. Pozwalają na porównanie się z innymi, na rywalizację indywidualną i zespołową. Uczestnikami są zarówno dzieci, jak i osoby starsze, a nawet w podeszłym wieku. Zróżnicowana skala trudności tras i terenu, podział ze względu na wiek, pozwalają dobrać trasę najbardziej odpowiednią dla siebie i swoich umiejętności. Nie jest wymagany również żaden specjalistyczny i drogi sprzęt, a umiejętności czytania mapy, korzystania z kompasu i przyrządów geometrycznych nabywa się i doskonali podczas kolejnych startów. Przy pewnej wprawie, można sobie poradzić nawet bez kompasu. Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce mocno rozwija się InO, zarówno w formie sportowej (Biegi na Orientację), jak i turystycznych marszy. Wśród Imprez na Orientację najpopularniejsze są imprezy piesze, rowerowe, kajakowe, długodystansowe oraz turystyczno-krajoznawcze. Coraz częściej budowniczowie tras chcą pokazać ciekawe miejsca w swoim regionie podczas samych zawodów. Etapy główne (zaliczane do głównej klasyfikacji) nierzadko są tak poprowadzone, aby pokazać wyjątkowe walory i zabytki okolicy, często dość oddalone od głównych zabudowań miejscowości: pomniki i mogiły leśne, bunkry, głazy narzutowe, punkty widokowe czy ścieżki przyrodnicze i pomniki przyrody.
Co roku, w kalendarzu imprez ogólnopolskich, pojawiają się organizowane rajdy przez różne środowiska w całym kraju. Sprzyja to wyprawom w inne zakątki Polski lub nawet do sąsiednich krajów. Wybierając się na Imprezy na Orientację nierzadko zdarza się uczestnikom wzbogacić wyprawę o dodatkowe zwiedzanie. Dysponując wolnym czasem można tak ułożyć trasę dotarcia na InO, że stanie się ona dodatkowym, oddzielnym rajdem np. wyprawą rowerową połączoną ze zwiedzaniem i zdobywaniem odznak regionalnych czy krajoznawczych.
Pierwsze Imprezy na Orientację w Polsce, które zostały udokumentowane, były organizowane podczas rajdów pieszych, w tym również w ramach Komisji Turystyki Pieszej (z której wywodzi się późniejsza Komisja Imprez na Orientację). To świadczy o bliskości pierwszych InO z rajdami pieszymi i krajoznawstwem. Pierwsze udokumentowane trasy na Orientację pojawiły się na Mazowszu w październiku 1954 r. w Puszczy KampInOskiej oraz podczas VI Pieszego Rajdu PTTK, który odbył się w dniach 19-22 sierpnia 1958 r. na Suwalszczyźnie i Pojezierzu Augustowskim. W kolejnych latach trasy na Orientację były elementami rajdów pieszych, a z czasem pojawiały się jako oddzielne trasy w kolejnych środowiskach. Najdynamiczniej rozwijały się w środowisku wrocławskim, które było motorem rozwoju imprez na Orientację.
Więcej informacji o imprezach na Orientację w Twojej okolicy znajdziesz tutaj: https://Ino.pttk.pl