Zmarła Beata Dziduszko

Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy,

że kol. BEATA DZIDUSZKO, Członek Honorowy PTTK, odeszła w dniu 26 maja 2024 r. na wieczny spoczynek.

Urodziła się 26 czerwca 1940 r. w Sanoku i tam zamieszkała. Choć z wykształcenia była emerytowanym inżynierem budownictwa, to nie przeszkadzało jej to prowadzić działalności społecznej na Ziemi Tarnowskiej. Była doskonałym krajoznawcą, ale przede wszystkim wspaniałą kobietą, pełną ciepła, empatii i tego „czegoś”, za co wiele osób ją ceniło. Z wieloma osobami pozostawała w serdecznych relacjach.

Członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego została w 1977 r. i obejmowała szereg stanowisk w jego strukturach (Członek Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej PTTK (1979-1983), a następnie jej wiceprezes (1983- 1995), pełniła także funkcję członka (od 1989 r.) i wiceprezesa (od 2005 r.) Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK. Była organizatorem wielu imprez turystyczno-krajoznawczych. Komandorem XXXI Centralnego Zlotu Krajoznawców "CZAK 2001", zorganizowanego przez Oddział PTTK "Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie. Członkiem Komisji Krajoznawczej Oddziału PTTK od 2000 r. i Koła Przewodników "Leliwa" od 1997 r. (wcześniej wiceprezesem tego Koła).

Organizatorka inwentaryzacji krajoznawczej regionu (gmina Ryglice, Zakliczyn, Ciężkowice). Współautorka wydawnictw Oddziału PTTK m.in.: "80 lat Oddziału", przewodników "Pomniki i Miejsca Pamięci Narodowej" cz. I i II, oraz "Tarnowskie Pomniki", a także współorganizator wystaw pokonkursowych m.in. na 80-lecie Oddziału i 100-lecie PTK. Współtwórca regulaminów dla Komisji Rewizyjnych PTTK. Aktywnie uczestniczyła w spotkaniach organizowanych przez GKR PTTK z przedstawicielami komisji rewizyjnych oddziałów PTTK. Przyczyniła się do porządkowania gospodarki i finansów Towarzystwa poprzez ocenę realizacji budżetu ZG PTTK (przez ostatnie 10 lat), analizę i przedstawianie uwag do sprawozdań finansowych ZG PTTK, a także współuczestnictwo w kontroli i rekontroli spółek, w których udziałowcem jest PTTK.

Posiadała uprawnienia Przewodnika Miejskiego, Inwentaryzatora Krajoznawstwa, Instruktora Krajoznawstwa Regionu. Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Turystyki, Honorowa Odznaka "Za Zasługi dla Turystyki", Złota Honorowa Odznaką PTTK, Medalem 50-lecia PTTK i innymi. W 2009 roku, decyzją XVII Walnego Zjazdu PTTK, została uhonorowana godnością Członka Honorowego.

Cześć jej Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Pogrzeb kol. Beaty Dziduszko odbędzie się w dniu 28 maja 2024 r.

o godzinie 12:00 w Tarnowie.