szukamy frazę PTTK

---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy,
że 23 stycznia 2020 r.
zmarł w Wadowicach
Członek Honorowy PTTK
Stefan Jakubowski

Stefan Jakubowski urodził się 7 lipca 1933 r. w Andrychowie. Od powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego był nieprzerwanie wierny Górnośląskiemu Oddziałowi PTTK w Katowicach. Był założycielem zakładowego Koła PTTK „Szarotka” – wyróżnionego Złotą Honorową Odznaką PTTK – przy ówczesnym Państwowym Przedsiębiorstwie Przemysłu Terenowego Dom Mody „Elegancja” w Katowicach (1969–1991), w którym pracował jako mistrz kuśnierski. W latach 1969–1984 był prezesem tego Koła, które po likwidacji przedsiębiorstwa stało się kołem rodzinnym i ze Śląska przeniosło się do Andrychowa u stóp Beskidu Małego. Kołu temu, skupiającemu rodzinę i znajomych, prezesował przez długie lata. Wizytówką „Szarotki” stały się organizowane od roku 1981, według pomysłu Kolegi Stefana, rajdy górskie „Szlakami Jana Pawła II”, konkursy na wiersz „O Groniu Jana Pawła II (kilkanaście edycji).
Kolega Stefan Jakubowski podjął szczególne dzieło upamiętnienia Papieża Polaka w górach Jego młodości Beskidzie Małym – po których wędrował po raz pierwszy ze swoim ojcem, gdy miał 10 lat, a po raz ostatni na rok przed pamiętnym konklawe, później już jako Papież kilkakrotnie przelatywał nad nimi helikopterem – wznosząc w 1995 r. pod szczytem Jaworzyny w pobliżu schroniska na Leskowcu kaplicę-Sanktuarium Ludzi Gór jako dar dla Jana Pawła II na 75. urodziny i podziękowanie za przeżycie zamachu w dniu 13 maja 1981 r. W wyniku starań Stefana Jakubowskiego w roku 2003 szczyt ten (do tego czasu Magurka) otrzymał urzędową nazwę Groń Jana Pawła II (pierwsza na świecie góra o takiej nazwie). Dzięki Koledze Stefanowi miejsce to stało się licznie odwiedzane przez turystów w różnym wieku, młodzież z Polski, Zaolzia, Rosji, Ukrainy, tutaj też mają metę od 1990 r. rajdy górskie „Szlakami Jana Pawła II”, spotkania burmistrzów zaprzyjaźnionych miast Czech, Łotwy, Holandii, Włoch.
Kolega Stefan przez wiele lat był członkiem Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej w Krakowie (1975–1990), Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie (1975–2003), członkiem Terenowego Referatu Weryfikacyjnego w Andrychowie (1982–1990). Za popularyzację turystyki górskiej i wiedzy o górach oraz propagowanie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, za aktywną i długoletnią działalność przodownicką został wyróżniony tytułem Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej.
Był aktywnym uczestnikiem prac nad projektem i realizacją Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II.
Stefan Jakubowski 33 lata swego życia zawodowego przepracował na Śląsku, 3 lata był żołnierzem-górnikiem – w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku pracował za karę w kopalni w Brzeszczach, potem w kopalni „Stalin” w Sosnowcu, a następnie w „Bolesławie Śmiałym” w Łaziskach Górnych.
Był członkiem Ligi Ochrony Przyrody, Rady Głównej Zrzeszenia Sportu i Turystyki „Ogniwo”, a także Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.
Za swoją działalność Stefan Jakubowski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego”, Złotą Odznaką „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”, odznaką „Za Zasługi dla Województwa Bielskiego”, Złotym Medalem Budowniczego Zamościa, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem 50-lecia PTTK, Złotą Honorową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przyrody”, Honorową Złotą Odznaką TKKF, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Turystyki Zakładowej”, Krzyżem Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników, a za działalność na rzecz dobra innych wyróżniony przez Samorząd Województwa Małopolskiego Nagrodą „Amicus Hominum”.

Cześć Jego Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego