szukamy frazę PTTK

---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy
naszą Koleżankę
Członka Honorowego PTTK
Jadwigę Zwierz
(17.10.1935 r. – 9.12.2019 r.)

Absolwentkę Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletniego pracownika Instytutu Geologii, kustosza Muzeum Geologicznego w Warszawie, cenioną specjalistkę geolog.
Z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym związała się w 1953 r., podejmując pracę społeczną w Oddziale Stołecznym PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie, początkowo w Kole Zakładowym nr 45 przy Instytucie Geologii. W latach 1958–1978 zorganizowała i poprowadziła dla członków Koła i ich rodzin kilkadziesiąt wycieczek pieszych nizinnych oraz drużyn na rajdach pieszych nizinnych i górskich. W latach 1964–1978 należała do grona najaktywniejszych działaczy Klubu Turystyczno-Krajoznawczego „Czata 62”, pełniąc w nim kolejno funkcje członka Zarządu i wiceprezesa.
W latach 1966–1978 aktywnie działała w Oddziałowej Komisji Młodzieżowej, pełniąc funkcję sekretarza Zarządu. W latach 1972–1978 niezależnie od zaangażowania w działalność klubową prowadziła sekretariat Oddziałowej Komisji Krajoznawczej. W latach 1978–1982 była aktywnym opiekunem zabytków i w tym czasie związała się z Oddziałową Komisją Opieki nad Zabytkami, w której powierzono Jej funkcję sekretarza.
Od roku 1984 do ostatnich chwil swego życia była członkiem Klubu Przodowników Turystyki Pieszej im. Anieli Michalskiej.
Geologia była jej zawodem i pasją, toteż prowadziła popularnonaukowe prelekcje uzupełniane pokazami minerałów. Tematami tych spotkań, przeznaczonych dla przodowników turystyki pieszej PTTK, były osobliwości geologiczne Polski i geologia na trasach pieszych wędrówek.
Niezależnie od pracy społecznej w Oddziale Stołecznym PTTK Jadwiga Zwierz od wielu lat działała na szczeblu centralnym. Od roku 1981 była aktywnym członkiem Prezydium Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK. W 1993 r. powierzono Jej kierowanie pracami sekretariatu tej Komisji, którą to funkcję pełniła nieprzerwanie w latach 1981–2014. Uczestniczyła we wszystkich działaniach podejmowanych przez Komisję Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK – w ogólnopolskich akcjach imprez pieszych poświęconych kolejnym rocznicom ważnych wydarzeń historycznych. Brała udział w pracach komisji egzaminacyjnych i w opracowywaniu materiałów szkoleniowych dla kadry. Jej artykuły opublikowane były w kwartalniku „Piechur” oraz w książce „50 lat Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie 1952–2002”. W ramach pracy w Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK organizowała w siedzibie Zarządu Głównego PTTK cykl wystaw popularyzujących turystykę pieszą i dorobek jednostek terenowych.
Miała uprawnienia przodownika turystyki pieszej oraz godność Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej, instruktora krajoznawstwa Polski i opiekuna zabytków.
Godność Członka Honorowego PTTK nadana Jej została 4 września 2009 r. na XVII Walnym Zjeździe PTTK. Za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalność społeczną w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Jadwiga Zwierz uhonorowana została odznaczeniami państwowymi, resortowymi i organizacyjnymi, między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Polskiej Geologii”, odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, odznaką „Zasłużony Działacz Związku Zawodowego Górników”, Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem „50 lat Komisji Turystyki Pieszej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”, Medalem „60 lat Komisji Turystyki Pieszej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego” oraz Odznaką Honorową Oddziału Stołecznego PTTK

Cześć Jej Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego