szukamy frazę PTTK

---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy,
że 8 stycznia 2020 r.
zmarł w Tarnowie
Członek Honorowy PTTK
Władysław Frysztak

Urodził się w Tarnowie 9 marca 1923 r., miał wykształcenie wyższe ekonomiczne. Swoje życie zawodowe oraz działalność społeczną związał z rodzinnym miastem.
Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wstąpił w 1951 r. i był jednym z najaktywniejszych jego działaczy. W roku 1959 podjął pracę w Tarnowskich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego na stanowisku księgowego, a następnie głównego księgowego. W zakładzie tym założył Zakładowe Koło PTTK. Swoją wiedzę ekonomiczną i umiejętności zawodowe wykorzystywał w pracy społecznej na potrzeby Towarzystwa.
Przez ponad 50 lat Władysław Frysztak brał czynny udział w pracach Zarządu tarnowskiego oddziału PTTK, przez wiele lat sumiennie prowadząc sprawy finansowe i reprezentując Oddział wobec władz terenowych i Towarzystwa. Wielokrotnie brał udział w komisji inwentaryzacyjnej. Był współorganizatorem Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej i prowadził w niej aktywną działalność, a także w Komisji Znakarskiej i w Kole Przewodników „Leliwa”. Od roku 1952 projektował i realizował sieć szlaków turystycznych udostępniających najpiękniejsze i najciekawsze zakątki ziemi tarnowskiej, ziemi wielickiej i przyległych terenów. Szkolił zespoły znakarzy, a także malował, opisywał i odnawiał szlaki turystyczne.
Był jednym z inicjatorów i realizatorów powstania stacji turystycznych na ziemi tarnowskiej. W celu zabezpieczenia ciągłości rozwoju turystyki górskiej i poszerzania grona miłośników gór, był współorganizatorem szkoleń i egzaminów dla kandydatów na przodowników GOT.
W latach 1972–1975 był członkiem Zarządu Okręgu PTTK w Krakowie. Po powstaniu województwa tarnowskiego i Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Tarnowie przez cały czas istnienia województwa był członkiem tego Zarządu.
W latach 1979–1981 był kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kadr Turystyczno-Krajoznawczych w Tarnowie. Brał udział w spotkaniach z kołami zakładowymi PTTK, kontrolował ich działalność pod względem finansowym, a także kontrolował działalność stacji turystycznych i bacówek.
Brał aktywny udział w organizacji takich imprez turystycznych przygotowywanych na terenie regionu oraz ogólnopolskich, jak na przykład: rajdów jesiennych „Szlakami Walk Batalionu AK «Barbara»”, „Światowy Dzień Turystyki” (1977 r.) czy Centralnego Zlotu Krajoznawców „CZAK 2001”.
Był aktywnym przewodnikiem beskidzkim, terenowym i miejskim, przodownikiem GOT, instruktorem przewodnictwa, znakarzem szlaków turystycznych, strażnikiem ochrony przyrody, społecznym opiekunem zabytków.
Za swoją społeczną działalność został odznaczony: Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, Medalem „Zasłużony dla Województwa Tarnowskiego”, Medalem „Zasłużony dla Miasta Tarnowa”, Złotą Honorową Odznaką PTTK, odznaką „50 Lat w PTTK”, Honorową Odznaką Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Tarnowie, Honorową Odznaką Oddziału PTTK „Ziemi Tarnowskiej” i innymi.
Przez wszystkie lata swej bogatej działalności społecznej był skromnym człowiekiem, dobrym kolegą, zawsze chętnym do pomocy, o wielkiej kulturze i osobistym uroku, całym sercem oddany Towarzystwu.

Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie