szukamy frazę PTTK

---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z głębokim żalem zawiadamiamy,
że 20 stycznia 2020 r.
zmarł w Gnieźnie
Członek Honorowy PTTK
ks. inf. dr Tadeusz Hanelt

Tadeusz Hanelt urodził się 10 września 1940 r. w Bydgoszczy. Po ukończeniu w 1958 r. liceum ogólnokształcącego, wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie, gdzie po sześciu latach studiów otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W roku 1971, po ukończeniu studiów bliblijnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskał tytuł doktora. W służbie Kościołowi pracował jako wykładowca Starego Testamentu, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, ceremoniarza bazyliki prymasowskiej, a od 1989 r. wicerektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do 2013 r. pełnił również funkcję dziekana Kapituły Prymasowskiej. Autor sześciu książek o tematyce religijnej.
Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wstąpił w 1959 r. Działalność organizacyjną rozpoczął w Oddziale Międzyuczelnianym w Lublinie w 1969 r. jako członek Okręgowej Komisji Turystyki Górskiej.
Z Jego inicjatywy, w 1971 r. w Gnieźnie, przy Oddziale PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej, powołany został Klub Górski PTTK „Ornak”, którego był najpierw wiceprezesem, a od 1973 r. do 1997 r. prezesem i niekwestionowanym liderem. Dynamiczny rozwój Klubu, liczącego ponad stu członków trzypokoleniowej rodziny entuzjastów gór, przyczynił się do rozpropagowania w Gnieźnie turystyki i krajoznawstwa, a w szczególności turystyki górskiej.
Ks. Tadeusz Hanelt był w 1973 r. organizatorem, a następnie wieloletnim przewodniczącym Terenowego Referatu Weryfikacyjnego Górskiej Odznaki Turystycznej w Gnieźnie. Od 1972 r. uczestniczył w pracach Okręgowej Komisji Turystyki Górskiej w Poznaniu oraz był członkiem Komisji Egzaminacyjnej OKTG. W 1994 r. został wyróżniony tytułem Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej. W 1999 r. był pomysłodawcą i założycielem Wielkopolskiego Porozumienia Klubów Górskich PTTK.
Perfekcjonista o szerokiej wiedzy i skuteczności działania. Cieszył się dużym autorytetem wśród młodzieży, działaczy i władz administracyjno-samorządowych jako turysta, prelegent, organizator i kierownik wypraw górskich, szczególnie jako osoba duchowna.
W uznaniu zasług w propagowaniu turystyki górskiej w Wielkopolsce i w Polsce, w 2005 r. na XVI Walnym Zjeździe PTTK w Warszawie został wyróżniony godnością Członka Honorowego PTTK.

Za pracę społeczną był odznaczony: Odznaką „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”, Medalem „XII wieków Gniezna”, Medalem Koronacyjnym Miasta Gniezna, Medalem Świętego Wojciecha, Medalem Tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem Franciszka Jaśkowiaka – Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki i Krajoznawstwa w Wielkopolsce, Odznaką „100-lecia Turystyki w Polsce”, Honorową Jubileuszową Górską Odznaką Turystyczną, Medalem Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, Medalem 50-lecia PTTK i Odznaką „50 lat w PTTK”.

Cześć Jego Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego