szukamy frazę PTTK

---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy,
że 11 maja 2020 r.
zmarł w wieku 94 lat
jeden z najwybitniejszych działaczy
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Członek Honorowy PTTK
ppłk w st. sp. Mieczysław Banaczyk
(1926–2020)

Urodzony w 1926 r. w Dąbrowie, Jego ścieżki życiowe wiodły przez Starachowice, Dzierżoniów, Wrocław i Warszawę. Był żołnierzem i uczestnikiem ruchu oporu Armii Krajowej, pseudonim „Sęp”. Jako inżynier zapisał piękne karty w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych i w Zakładach Mechanicznych „Ursus”. To w Ursusie związał się z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, zostając członkiem PTTK w 1956 r. W Oddziale Zakładowym PTTK „Ursus” pełnił wiele funkcji, łącznie z funkcją prezesa Zarządu Oddziału w latach 1994−1998. Był założycielem Koła Przewodników Zakładowych PTTK, Klubu Narciarskiego PTTK i Klubu Górskiego PTTK w Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Był redaktorem naczelnym i wydawcą publikowanego przez 15 lat „Przewodnika Zakładowego PTTK” w Zakładach Mechanicznych „Ursus”.
Jego pasją były góry. Był taternikiem. Zdobywał między innymi czterotysięczniki w górach Kaukazu, wspinał się na Jungfrau w Alpach Berneńskich, wędrował w Górach Skalistych. Wspólnie ze Staszkiem Bielem i Andrzejem Skrzyńskim już jako pięćdziesięciolatek zdobył na Alpinadzie, w górach Riła w Bułgarii, drugie miejsce dla Polski. Szczyty Kamiłata, Malowica i Diabelskie Igły wspominali z nostalgią.
W latach 1969−1990 Mieczysław Banaczyk był członkiem Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK i jej wiceprzewodniczącym w latach 1977−1990, a w latach 1972−1993 członkiem i przewodniczącym ówczesnej Podkomisji Alpinizmu i Klubów Górskich Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK. Był również członkiem Komisji Zagranicznej przy Zarządzie Głównym w latach 1975−1987.
Był współorganizatorem wielu imprez turystyczno-krajoznawczych o zasięgu oddziałowym, regionalnym i ogólnopolskim oraz szkoleń. Komisja Turystyki Narciarskiej Zarządu Głównego PTTK powierzyła mazowieckiej komisji narciarskiej, kierowanej przez Mieczysława Banaczyka, organizację narciarskiego rajdu im. Mieczysława Karłowicza od Suwałk do Zakopanego. Przy tej okazji wbił w pamięć wielu osób kwaterę nr 135 na Powązkach, w której spoczywa M. Karłowicz. Rajdów, w tym narciarskich, zaplanował i przeprowadził setki, między innymi okręgowe rajdy narciarskie w Kampinosie, w Ursusie, w Żyrardowie i w Otwocku, ogólnopolskie zloty przedstawicieli klubów górskich i alpinistycznych, okręgowe rajdy narciarskie o „Srebrne Narty Mazowsza” w Ursusie, w Otwocku i w Płocku, rajdy w Górach Świętokrzyskich. Oczywiście, nie sam, lecz z przyjaciółmi z Okręgu Mazowieckiego PTTK. W setki też liczy się grupa wychowanych i wykształconych przez Niego przodowników turystyki górskiej. Do końca był aktywnym członkiem warszawskiej komisji egzaminacyjnej do spraw przodowników turystyki górskiej. Był kierownikiem kursów organizatorów turystyki i przewodników zakładowych. Sam też był aktywnym przewodnikiem zakładowym. Miał również uprawnienia organizatora turystyki, przodownika turystyki górskiej i tytuł honorowego przodownika turystyki górskiej, pilota wycieczek krajowych, instruktora PTTK.
„Bardzo mnie zawsze ciągnęło do gór, chociaż nasze kochane piaszczysto-wiślane Mazowsze jest dla mnie szczególnym”, mawiał. Był nie tylko jednym z inicjatorów uporządkowania cmentarza w Granicy w Puszczy Kampinoskiej przez Oddział PTTK w Ursusie, ale sam włożył w to ogromnie dużo własnej pracy. Piękno puszczy zmobilizowało Go do udziału w jej zalesianiu. Zgłosił taką inicjatywę i wraz z przyjaciółmi z Ursusa przez lata sadził drzewa w Puszczy Kampinoskiej.
Za swoją działalność Mieczysław Banaczyk został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem 100-lecia Zorganizowanej Turystyki w Polsce i in.
Godność Członka Honorowego PTTK nadana została Mieczysławowi Banaczykowi na XV Walnym Zjeździe PTTK w 2001 r.

Cześć Jego Pamięci!
Władze naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego