szukamy frazę PTTK

---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy
naszego wspaniałego Kolegę,
Członka Honorowego PTTK
Konrada Bieleckiego
(5.01.1942-24.04.2020)

Członka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od 1962 r., pełniącego wiele funkcji społecznych w Towarzystwie. Był działaczem Okręgu Kieleckiego w latach
1966–1975, długoletnim prezesem zarządu oddziału w Radomiu, wiceprzewodniczącym Mazowieckiego Forum Oddziałów, członkiem Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK od 1985 r. i od 1989 r. do 2013 r. jej wiceprzewodniczącym, członkiem Zarządu Głównego PTTK w latach 1997–2005. Był wybierany na delegata na kilkanaście walnych zjazdów PTTK.
Konrad Bielecki zainicjował powołanie w roku 1965 koła PTTK przy Komendzie Hufca ZHP Radom Miasto i był jego wieloletnim prezesem. Z Jego też inicjatywy były organizowane radomskie rajdy harcerskie i Rajd na Raty im. Stanisława Wernera. Był też inicjatorem powołania Klubu Imprez na Orientację „Skróty” i od początku jego prezesem.
Działalność we władzach Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu Konrad Bielecki rozpoczynał od Komisji Turystyki Pieszej i Górskiej. Od roku 1964 był sekretarzem i wiceprezesem zarządu oddziału, a w roku 1977 został wybrany na prezesa i nieprzerwanie pełnił tę funkcję do 2005 r. Następnie został wyróżniony tytułem honorowego prezesa Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK im. ks. J. Wiśniewskiego w Radomiu. Przez lata kadencji Konrada Bieleckiego Oddział Miejski PTTK w Radomiu należał do krajowej czołówki oddziałów najlepiej pracujących z młodzieżą. Z Jego inicjatywy od 1984 r. prowadzony był Konkurs na Najlepsze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK. W roku 1985 Konrad Bielecki zainicjował też reaktywowanie Komisji Imprez na Orientację Zarządu Głównego PTTK, w której przez dwie kadencje pełnił funkcję członka prezydium ds. szkolenia.
Był popularyzatorem i organizatorem wielu ogólnopolskich imprez turystyki kwalifikowanej, głównie z zakresu turystyki pieszej i imprez na orientację. Był współautorem „Instrukcji znakowania szlaków turystycznych PTTK”, a przede wszystkim inicjatorem wytyczania i znakarzem wielu ogólnopolskich i regionalnych szlaków pieszych. Bezsprzecznie przez całe lata był postacią numer jeden wytyczania i znakowania szlaków turystycznych na nizinach Polski. Był też pomysłodawcą utworzenia komputerowej ewidencji nizinnych szlaków turystycznych.
Troszczył się o dokumentowanie historii społecznej turystyki. Był współautorem monografii rocznicowych radomskiego Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu, do których należą między innymi „Złote gody Oddziału PTTK w Radomiu: (kalendarium)”, „75 lat radomskiego ruchu turystyczno-krajoznawczego”, jak również współautorem różnych publikacji turystyczno-krajoznawczych, między innymi vademecum do szkolenia organizatorów turystyki w PTTK, „Okolice Radomia: piesze wycieczki turystyczne” czy „Scenariusza wycieczki pieszej Żytkowice – Garbatka Letnisko”. Konrad Bielecki zapisał się też jako popularyzator krajoznawstwa. Był autorem licznych artykułów turystyczno-krajoznawczych.
Wniósł duży wkład pracy w opracowanie wielu programów z zakresu szkolenia przodowników imprez na orientację i zasad punktacji turystycznych imprez na orientację.
Konrad Bielecki był honorowym przodownikiem turystyki pieszej, honorowym przodownikiem turystyki górskiej, honorowym przodownikiem imprez na orientację. Miał uprawnienia instruktora krajoznawstwa Polski oraz znakarza nizinnych szlaków turystycznych.
Godność Członka Honorowego PTTK nadana została Konradowi Bieleckiemu na XV Walnym Zjeździe PTTK w 2001 r.
Marcin Rusek tak go opisał w „Gościńcu PTTK”: „niewysoki, niezwykle energiczny, z zawadiackim wąsikiem i błyskiem w oku jegomość”. Był niezwykle aktywny i zaangażowany. Mawiano, że z tego, co robił wystarczyłoby na trzy turystyczne życiorysy. Był niestrudzonym piechurem – co roku dwa tygodnie wakacji spędzał na pieszych wędrówkach, pokonując średnio po 300 km. Pozostał w pamięci setek osób jako niezastąpiony kompan ze szlaków Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego.
Konrad Bielecki kochał Radom i ziemię radomską. W działalności turystycznej upatrywał sens społecznego oblicza swojego rodzinnego miasta. Troszczył się jak mało kto o cmentarze. Był zaangażowany w zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków, skarbnikiem w Społecznym Komitecie Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu i wielokrotnie kwestował na cmentarzu. Był członkiem Zespołu Konsultacyjnego ds. Współpracy Samorządu z Organizacjami Pozarządowymi, powołanym przez Prezydenta Miasta Radomia (2005 r.).
Konrad Bielecki był człowiekiem skromnym, życzliwym, radosnym i czupurnym, o bogatej wyobraźni i ogromnej pracowitości. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Cześć Jego Pamięci!
Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego