V ogólnopolski konkurs
na "Najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny"
rozstrzygnięty.

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy współudziale Kuratoriów Oświaty, Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Związku Harcerstwa Polskiego oraz Redakcji "Poznaj swój kraj" podsumowało V edycję konkursu na "Najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny".

W dniach 10 - 11 grudnia 2007 roku w Warszawie odbyło się podsumowanie etapu centralnego konkursu. Do udziału w nim zaproszono przedstawicieli klubów, zgodnie z werdyktem jury, które na posiedzeniu w dniu 30 listopada 2007 roku, w składzie:
1. Lidia Jóźwiak - referendarz w Departamencie Młodzieży, Wychowania i Bezpieczeństwa w Szkołach, Ministerstwo Edukacji Narodowej,
2. Agnieszka Jasik - przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych,
3. Jerzy Kwaczyński - Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
4. Piotr Niewiadomski - Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
5. Janusz Sapa - Redaktor Naczelny "Poznaj swój kraj",
6. Wiktor Wróblewski - Kierownik Wydziału Specjalności, Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego
postanowiło wyróżnić następujące kluby:

. w kategorii szkół podstawowych
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne - PTTK - PTSM przy Szkole Podstawowej im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju (woj. lubelskie), opiekun Urszula Górniak,
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Dreptuś" przy Szkole Podstawowej w Zwierznie, (woj. warmisńko-mazurskie), opiekun Barbara Krajnik,
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne - PTTK nr 12 "Śląskie Wędrusie" przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach (woj. śląskie), opiekun Elżbieta Garbarska, Bernadeta Klima,
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Tuptusie" przy Szkole Podstawowej nr 5 w Gliwicach (woj. śląskie), opiekun Irena Janas.

. w kategorii szkół gimnazjalnych
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne -PTTK "Szlidowsi" przy Publicznym Gimnazjum nr 52 w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), opiekun Marek Bogusz,
- Szkolne Koło Turystyczno Krajoznawcze - PTTK "Włóczykije" przy Publicznym Gimnazjum im. Dezyderego Chłapowskiego w Bojanowie (woj. wielkopolskie), opiekun Maria Gościniak,
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Wędrowiec" przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie), opiekun Anna Żaczek.

. w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
- Szkolne Koło Turystyczno Krajoznawcze - PTTK nr 279 "Jędrusiowe" przy Specjalnym Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym w Radomiu (woj. mazowieckie), opiekun Anna Bienias, Andrzej Małecki,
- Sekcja Turystyczna, Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "GRYF" przy Zespole Szkół w Bujnach (woj. łódzkie), opiekun Władysław Wawrzyńczak, Anetta Mielczarek,
- Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne - PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie), opiekun Robert Mazurek.

Przedstawiciele nagrodzonych klubów spędzili w Warszawie dwa dni. Pierwszy dzień w całości poświęcono zwiedzaniu stolicy. Na samym początku odwiedzono Muzeum Powstania Warszawskiego. Blisko dwugodzinne przebywanie w tym miejscu odzwierciedliło, zwłaszcza najmłodszym, tę tragiczną zbrodnię w historii Warszawy. Następnie wycieczka przeszła fragmentem Traktu Królewskiego - ulicą Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego. Wszyscy mogli podziwiać iluminacje świąteczną, która nadaje tym miejscom niesamowity wygląd. Po drodze odwiedzono kościół Św. Krzyża. Przewodnik warszawski Sebastian Kopeć w doskonały sposób przedstawiał historię wszystkich ważnych obiektów mijanych na tym szlaku. Trasa wycieczki kończyła się na zwiedzaniu Starego Miasta - Archikatedra Św. Jana, Rynek Starego Miasta. Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w siedzibie Zarządu Głównego PTTK. W Sali konferencyjnej wyłożono wszystkie kroniki laureatów, gdzie każdy mógł się z nimi zapoznać. Uczestnicy mieli okazję się poznać, a rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych. Po tak bogatym dniu przeżyć i wrażeń udano się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Syrenka" na nocleg.
Drugi dzień rozpoczął się od kontynuowania penetracji Warszawy. Wielką atrakcją dla dzieci był przejazd jedyną w Polsce linią metra. Następnie wjechano na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Po obejrzeniu panoramy stolicy przejechano do Królewskich Łazienek.
Najważniejszym, a zarazem ostatnim punktem było uroczyste wręczenie nagród w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Nagrody Laureatom wręczali: Wawrzyniec Roch Kowalski - Zastępca Dyrektora Departamentu Młodzieży, Wychowania i Bezpieczeństwa w Szkołach, Ryszard Kunce - Zastępca Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego PTTK, Janusz Sapa - Redaktor Naczelny "Poznaj swój kraj". Wszyscy laureaci otrzymali cyfrowe aparaty fotograficzne, dyplomy i nagrody książkowe.
Na zakończenie wizyty w Ministerstwie zrobiono pamiątkowe zdjęcia, wymieniono się materiałami promocyjnymi swoich miejscowości. Przedstawiciele zwycięskich klubów otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobycie Warszawskiej Odznaki Krajoznawczej w stopniu popularnym wraz z blachą odznaki. W trakcie pobytu uczestnicy zwiedzili wymaganą ilość obiektów, tak by można im było przyznać odznakę.
Przez dwa dni pobytu w Warszawie grupie towarzyszył przedstawiciel Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK - Piotr Niewiadomski. Z ramienia Biura ZG PTTK przebieg konkursu koordynował Paweł Zań.

»» "Protokół z posiedzenia jury szczebla centralnego, konkursu na "Najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny"

»» Zestawienie klubów zgłoszonych na etap centralny konkursu "Najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny" Warszawa, listopad 2007

»» Zestawienie zgłoszeń internetowych klubów na etap centralny konkursu "Najlepszy Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny"