IV Ogólnopolski Konkurs na Najlepszy Szkolny Klub Turystyczno - Krajoznawczy rozstrzygnięty

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy współudziale Kuratoriów Oświaty, Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Związku Harcerstwa Polskiego oraz Redakcji "Poznaj Swój Kraj" podsumowało IV edycję konkursu na "Najlepszy Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy".

W dniach 11 - 13 grudnia 2006 r. odbyło się w Warszawie podsumowanie etapu centralnego konkursu. Do finału konkursu Kuratoria Oświaty zgłosiły 38 Szkolnych Klubów Krajoznawczo Turystycznych działających w ramach PTTK, PTSM, ZHP i LZS. Centralna Komisja Konkursowa pod kierownictwem Anny Santorek-Fronczykowskiej z Departamentu Młodzieży i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej i Janusza Sapy - Red. Naczelnego "Poznaj swój kraj", składająca się z przedstawicieli organizacji współorganizujących konkurs, po zapoznaniu się z dokumentacją zgłoszonych SKKT postanowiła przyznać następujące nagrody główne:

• w kategorii szkół podstawowych 4 równorzędne nagrody główne dla:
    • SKKT PTTK nr 12 przy Szkole Podstawowej nr 11 w Katowicach (woj. śląskie),
    • SKKT przy Szkole Podstawowej nr 5 w Gliwicach (woj. śląskie),
    • SKKT PTTK nr 106 przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wołczynie (woj. opolskie),
    • SKKT "Sękocin" przy Szkole Podstawowej w Sękocinie (woj. mazowieckie),

• w kategorii szkół gimnazjalnych 3 równorzędne nagrody główne dla:
    • Klubu Turystyczno - Rowerowego "Turysta - rowerzysta" przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Renicach (woj. zachodnio - pomorskie),
    • SKKT PTTK "Szlidowsi" przy Gimnazjum nr 52 w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie),
    • SKKT PTSM przy Publicznym Gimnazjum w Krasocinie (woj. świętokrzyskie),
  • w kategorii szkół ponadgimnazjalnych 5 równorzędnych nagród głównych dla:
    • SKKT PTSM "Połoniny" przy Liceum Ogólnokształcącym w Lesku (woj. podkarpackie),
    • SKKT PTTK przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku (woj. mazowieckie),
    • SKKT przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi (woj. łódzkie),
    • Międzyszkolnego Klubu Krajoznawczo - Turystycznego "Wędrusie" przy Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie (woj. mazowieckie),
    • Klubu Turystycznego "Wszędołaz" przy V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie (woj. lubelskie).

W dniu 13 grudnia 2006 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej nagrody laureatom wręczali: Sylwester Cwynar - Zastępca Dyrektora Departamentu Młodzieży i Wychowania MEN, Andrzej Gordon - Sekretarz Generalny ZG PTTK, hm Adam Kocher - Zastępca Naczelnika Głównej Kwatery ZHP, Janusz Sapa - Red. Naczelny "Poznaj swój kraj" i Anna Santorek-Fronczykowska - sekretarz Departamentu Młodzieży i Wychowania MEN.

Wszyscy laureaci otrzymali cyfrowe aparaty fotograficzne wraz z oprzyrządowaniem i dyplomy. Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej było okazją do wymiany poglądów na temat edukacji regionalnej, programu wychowawczego szkół oraz roli turystyki i krajoznawstwa w procesie edukacji szkolnej.

Laureaci spędzili w Warszawie trzy dni. Pierwszego dnia w czasie wieczornego spotkania wysłuchano gawędy turystycznej red. Janusza Sapy z "Poznaj swój kraj" i relacji przewodnika z Oddziału PTTK "Mazowsze" Haliny Sugier, która zaprezentowała przeźrocza z wyjazdów w poszukiwaniu polskich korzeni na terenie Litwy, Białorusi i Ukrainy. Drugiego dnia wieczorem odbyło się spotkanie z red. Elżbietą Dzikowską znaną z telewizyjnych programów "Pieprz i wanilia". Rozmawiano o wyprawach do egzotycznych krajów i egzotycznych wędrówkach po Polsce. Po latach wypraw zagranicznych red. Elżbieta Dzikowska zatęskniła ostatnio za Polską. Po śmierci męża Tony Halika odbyła wiele atrakcyjnych wędrówek po Polsce, które opisała w swojej najnowszej książce "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!" (3 tomy). Na pamiątkę spotkania wszyscy opiekunowie zwycięskich SKKT otrzymali ostatnie wydanie tej książki wraz z dedykacją autorki.

W trakcie pozostałych dni uczestnicy podsumowania konkursu odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto, Wilanów i Łazienki, oglądali panoramę Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki. Pamiątką z pobytu w Warszawie były wspólne zdjęcia i okolicznościowe wpisy do kronik SKKT. W drugim dniu pobytu odbyto wycieczkę terenową po Mazowszu (rejon Jabłonnej, Zalewu Zegrzyńskiego i Pułtuska). Przedstawiciele zwycięskich klubów otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobycie Warszawskiej Odznaki Krajoznawczej w stopniu popularnym wraz z blachą odznaki. W trakcie pobytu uczestnicy zwiedzili wymagana ilości obiektów, tak by można im było przyznać odznakę. Dodatkowo uczestnicy otrzymali książeczki odznaki, by umożliwić im w przyszłości zdobywanie dalszych stopni WOK. Po Warszawie i jej okolicach grupę laureatów oprowadzali przewodnicy warszawscy: Sebastian Kopeć, Barbara Śliwakowska-Surowiec i Paulina Pietroń.

Przez trzy dni pobytu w Warszawie grupie towarzyszył przedstawiciel Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK Piotr Niewiadomski z ramienia Biura ZG PTTK przebieg konkursu koordynował Paweł Zań.

opracowali: Jerzy Kwaczyński i Piotr Niewiadomski