47 ogólnopolski szkoleniowy zlot przodowników turystyki kolarskiej PTTK

galeria zdjęć

Na 47 ogólnopolski szkoleniowy zlot przodowników turystyki kolarskiej PTTK odbywający się w pierwszej dekadzie czerwca 2007 r. w Siedlcach zjechali przodownicy turystyki kolarskiej z wszystkich stron Polski, a w ich gronie także honorowi członkowie PTTK Stanisław Radomski i Jerzy Winsze. Oficjalnego otwarcia Zlotu, w obecności m.in. v-ministra gospodarki Krzysztofa Tchórzewskiego i sekretarza generalnego ZG PTTK Andrzeja Gordona dokonał przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK Waldemar Wieczorkowski.
         Organizatorzy imprezy pobierali umiarkowanej wysokości wpisowe (30 zł p.t.kol., 20 zł młodzież do lat 20), nie zdzierali skóry za noclegi (np. pod namiotem 6 zł od osoby za dobę); fakultatywnie można było zamówić posiłki płacąc 6 zł za śniadanie i 15 zł za obiadokolację. Nocującym pod dachem przygotowano różnej wielkości pokoje i garaż na rowery, zaś nocujących na polu namiotowym permanentną opieką objęli pracownicy firmy ochroniarskiej. Turyści otrzymali nowo wydane przewodniki turystyczne, mogli uczestniczyć w wieczorze muzealnym, wysłuchać prelekcji podróżników i krajoznawców, zmagać się w konkursach wiedzy i zręcznościowych; szkoda że tradycyjne  metalowe odznaki zlotowe zastąpiono buttonem.
W Zlocie uczestniczyło 340 turystów (336 Polaków, 3 Czechów, 1 Rosjanin). Najliczniej reprezentowane było woj. śląskie - 88 uczestników, następnie kujawsko-pomorskie - 44 oraz zachodniopomorskie - 42 turystów. Spore grupy dotarły też z województw: wielkopolskiego - 39, mazowieckiego - 25, pomorskiego - 19, lubuskiego - 14, opolskiego - 12 oraz świętokrzyskiego - 11 rowerzystów. Jak przedstawiała się liczebność ekip klubowych? Klub PTTK "M-2" z Myszkowa przysłał 15 turystów, "Neptun" Szczecin i "Na fali" Gdynia po 14, toruńska "Przygoda" i grudziądzka "Kalinka" po 13, natomiast TKK im. W. Huzy Gliwice, "Sigma" Poznań, klub "88" Szczecin, "Ondraszek" Cieszyn i szczecińskie "Jantarowe Szlaki" po 11 rowerzystów.
         76 turystów mieszkało pod namiotami, kolejnych 220 pod dachem (42 - akademik, 178 - internat). A pozostali? W gospodarstwach agroturystycznych, u krewnych bądź znajomych, w przystosowanych do turystyki samochodach. Aby zamknąć statystykę (która może być przydatna dla organizatorów następnych zlotów) dodajmy, że koszulki zlotowe wykupiło 315 zlotowiczów (płacąc po 15 zł), na wycieczkę autokarową, odpłatną, wybrało się 74 uczestników siedleckiego Zlotu. Centralny referat weryfikacyjny KTKol. ZG PTTK urzędujący pod namiotem zweryfikował 8 "dużych" odznak kolarskich, zaś referat oddziałowy przyznał 73 regionalne odznaki im. J. Mikulskiego. Uprawnienia przodowników turystyki kolarskiej uzyskało, po odbyciu szkolenia i złożeniu egzaminów,  17 rowerzystów.
Turyści obejrzeli atrakcje Siedlec, zobaczyli Mordy, dotarli do Przygody, niektórzy wybrali się do odległej Puszczy Białowieskiej, Woli Okrzejskiej, Drohiczyna, na Świętą Górę Grabarkę czy do znanej w całym świecie stadniny koni w Janowie Podlaskim, innym wystarczyło obejrzenie zabytków Węgrowa, Skórca, Igani.
      Bardzo uroczyste było zakończenie zlotu. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Chodowiacy"; w obecności prezesa ZG PTTK Lecha Drożdżyńskiego wręczono liczne puchary, nagrody, odznaki oraz legitymacje nowo wyszkolonym przodownikom. Następny zlot odbędzie się w maju 2008 r. nad morzem.

Marian Kotarski