V Ogólnopolski Integracyjny Rajd „Z Tobą na Groń”

Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków...
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być –
Gdzie jesteś źródło?... Gdzie jesteś, źródło?!                             Jan Paweł II, Źródło

Rajd odbył się w środę, 16 września 2009 roku w Beskidzie Małym, z metą na Groniu Jana Pawła II.
Na trasy zgłosiło się 15 drużyn osób niepełnosprawnych intelektualnie:
z 5-ciu Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Kaczyny, Kalwarii Zebrzydowskiej, Kęt, Oświęcimia i Wadowic;
z 7-miu Domów Pomocy Społecznej z Izdebnika, Pogórza, Skoczowa, Strumienia, Wadowic (dwa DPS) i Zatora;
z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drogomyślu;
z Zespołu Szkół Specjalnych w Wadowicach;
z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grojcu oraz
5 drużyn dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach, Gimnazjum w Targanicach, Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie oraz Zespołu Szkół nr 1 i nr 3 w Wadowicach.
O godz. 9,30 na trasę wspólnego przemarszu z Ponikwi na Groń Jana Pawła II wyruszyło 530 osób, w tym 302 osoby z drużyn niepełnosprawnych. Przemarsz, z kilkukrotnym odpoczynkiem trwał ponad 3 godziny. W tym roku trasa dla niepełnosprawnych była wyjątkowo ciężka, prowadziła drogami leśnymi, za szlakiem niebieskim, nieomal cały czas żmudnie pod górę. Na poprzednich rajdach osoby niepełnosprawne maszerowały na Groń z Rzyk Jagódek – tym razem drogowcy byli nieprzychylni dla turystów i zamknęli drogę do Rzyk.
Planowana na godz. 1200 msza święta w Kaplicy – Sanktuarium Górskim na Groniu Jana Pawła II odbyła się z niewielkim opóźnieniem. Mszę celebrował patron rajdu Ks. Andrzej Leśny, były proboszcz parafii w Choczni, obecnie w Chełmku w asyście Ks. Józefa Barana, wikariusza parafii w Targanicach.
Uczestnicy rajdu biesiadowali przy schronisku PTTK im. Czesława Panczakiewicza na Leskowcu. Wspólne śpiewanie i zabawy prowadziła młodzież z gimnazjum w Targanicach. Uczestnicy otrzymali plakietki rajdowe, dyplomy uczestnictwa dla drużyn rajdowych oraz zostali ugoszczeni słodyczami, herbatą i grochówką. Z uwagi na specyfikę uczestników na mecie rajdu nie rozgrywano zawodów i konkursów.
O godz. 1500 rozpoczęło się wspólne zejście uczestników rajdu z Gronia Jana Pawła II do Ponikwi gdzie rajd został rozwiązany.
Rajd realizowany jest wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kaczynie.

Prezes Zarządu
Dyonizy Szczygielski