Centralny Zlot Młodzieży
PALMIRY 2008

W dniach 15-18 października 2008 r. odbył się już po raz 48. Centralny Zlot Młodzieży PTTK PALMIRY, tym razem włączony
w ogólnonarodowe obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po raz pierwszy zlot uzyskał oficjalny patronat Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, Bogdana Klicha.
Organizatorem, jak co roku, był Oddział Żoliborski PTTK
w Warszawie, przy współpracy - Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Związku Harcerstwa Polskiego, Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego, starostw powiatów: legionowskiego, nowodworskiego
i warszawskiego zachodniego, urzędów gmin: czosnowskiej, izabelińskiej
i nieporęckiej oraz Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.
Impreza współfinansowana była przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz ALMAMER Wyższą Szkołę Ekonomiczną.
Uroczyste rozpoczęcie zlotu młodzieży odbyło się przed pomnikiem "Oficerom Legionów Polskich" we wsi Białobrzegi, położonej na wschodnim brzegu Jeziora Zegrzyńskiego, w gminie nieporęckiej. Organizatorzy w tym roku postanowili przypomnieć ważną, ale nie zawsze docenianą ofiarę żołnierzy legionowych, którzy w lipcu 1917 r. odmówili przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu i zostali internowani
w Szczypiornie oraz w Białobrzegach. Dlatego też z terenu byłego obozu internowania oficerów I i III Brygady Legionów nastąpiło rozpoczęcie Centralnego Zlotu Młodzieży PALMIRY 2008 i wędrówka zapomnianymi ścieżkami przeszłości.
Młodzież wyruszyła na trasy szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem tych znaczących w latach 1918-1939. Organizatorzy zaproponowali 14 tras pieszych i jedną rowerową. Najkrótsza trasa miała 7 km długości, a najdłuższa - 65 km. Były to trasy jedno-, dwu-, trzy- lub czterodniowe.
Trasy były tak pomyślane, by przypomnieć żołnierzy, którzy
w październiku 1918 r. jako ostatni wyszli z internowania i od razu włączyli się do odbudowy Sił Zbrojnych Polski, oraz ludzi tworzących nową Szkołę Podchorążych i Akademię Sztabu Generalnego, późniejszych generałów
i ministrów, jak również zwyczajnych obywateli II Rzeczypospolitej.
Po raz pierwszy też uczestnicy zlotu mogli zdobywać nową odznakę turystyczno-krajoznawczą, związaną z historią Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki".
Zakończenie 48. Centralnego Zlotu Młodzieży PTTK PALMIRY 2008, w którym udział wzięły również zaproszone organizacje kombatanckie, jak zawsze miało miejsce we wsi Pociecha, przed Krzyżem "Jerzyków" - symboliczną mogiłą żołnierzy z Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki", oddziału Armii Krajowej, walczących pod dowództwem por. J. Strzałkowskiego "Jerzego", wspieranego przez oddziały partyzanckie kawalerii "Doliniaków". Stąd wszyscy udali się na Apel Pamięci na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach, gdzie oddano hołd zamordowanym w latach 1939-1943 przez hitlerowców Polakom i Żydom, wśród których są między innymi: marszałek Sejmu Maciej Rataj, senator Helena Jaroszewicz, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, burmistrz Piaseczna Mieczysław Markowski, burmistrz Legionowa Mikołaj Bożym, wiceburmistrz Łowicza Adolf Kutkowski, działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski, działacz narodowy i dziennikarz Stanisław Piasecki, olimpijczycy - Janusz Kusociński i Tomasz Stankiewicz, profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierz Zakrzewski i Stefan Kopeć, harcmistrz ZHP Juliusz Dąbrowski, literat i kierownik literacki Polskiego Radia w Warszawie Witold Hulewicz, bł. ks. Zygmunt Sajna. Cześć ich pamięci!

"Gościniec PTTK"