XXXI Akcja "Czyste Góry - Porządki 2007"

5 - 6 października 2007

kilka zdjęć

Wzorem lat ubiegłych uczniowie bieszczadzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich i zaprzyjaźnieni z nami goście, np. Członkowie PTTK z Oddziału Tarnobrzeskiego, posprzątali szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W tym roku był to już 31 nasz rajd i odbył się w dniach 05-06 października 2007r. Starym zwyczajem wyjechaliśmy autokarami, aby dotrzeć na bieszczadzkie szlaki o godz. 7:45 z Ustrzyk Dolnych, po drodzezabraliśmy młodzież z Czarnej i Lutowisk. Zbieraliśmy śmieci na pięciu wytyczonych trasach, które przygotował i rozpisał komandor rajdu v-ce prezes Oddziału kolega Tadeusz Oszer. Punktem wyjściowym na szlaki były Ustrzyki Górne, Wetlina, Wołosate i Zatwarnica. Tego roku postawiliśmy mocny nacisk na edukację ekologiczną. Prawie każda trasa pokrywała się ze ścieżkami ekologicznymi, wyznakowanymi na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Udział w akcji w charakterze przewodników - pracowników parku, a także nauczycieli uczestniczących od wielu lat w programie BdPN, gwarantowały edukacyjny profil imprezy.

Odzwierciedleniem tego , był konkurs turystyczno - przyrodniczy, w którym trzeba było wykazać się sporą wiedzą z dziedziny krajoznawstwa, ekologii i ochrony

przyrody. Tradycyjne już po pierwszym dniu rajdu na campingu w Ustrzykach Górnych zgromadzili się wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście, tu też odbyło spotkanie integracyjne, na którym można było upiec przy ognisku kiełbasę, napić się gorącej herbaty, a przede wszystkim pośpiewać razem z katowickim zespołem "U Pana Boga za piecem ". Występ zespołu spotkał się z tak ogromnym aplauzem rajdowiczów, że został zaproszony na przyszłoroczną edycję imprezy.

Następnego dnia dotarli do nas najmołodsi uczestnicy "Czystych Gór" (od 6 do 13 lat), uczniowie szkoły podstawowej w Polanie, którzy między innymi w towarzystwie Sekretarza Urzędu Gminy w Ustrzykach Dolnych p. Jana Buczka (członka naszego Oddziału) oraz jednej z najstarszych naszych przewodniczek p. Teresy Jeziorskiej (odznaczonej przy okazji tej akcji Medalem Komisji Edukacji Narodowej), sprzątały Połoninę Caryńską.

Tego dnia grupy schodzące z gór, zostały poczęstowane gorącym bigosem i herbatą.

Wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom zostały wręczone pamiątkowe gadżety w postaci okazjonalnych opasek na głowę, smyczy na klucze i kalendarzy.

Co roku wydaje się, że rajd będzie organizować coraz trudniej. Kiedy jednak przychodzi "co do czego", to okazuje się, że w całej Polsce są ludzie i instytucje, które na słowo "Bieszczady" reagują pozytywnie. To właśnie dzięki licznej rzeszy sponsorów udaje się kontynuować tę imprezę. Bez Nich trudno byłoby zorganizować tak duże pod względem logistycznym przedsięwzięcie. Takim pozytywnym przykładem jest p. Jacek Wać - fundacja "Recal " z Krakowa. Bycie prezesem fundacji nie przeszkodziło mu zakasać rękawów i pomagać organizatorom rajdu. Sporej pomocy udzielił także Ustrzycki Dom Kultury, oraz Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dolnych.

Tegoroczną nagrodę, za wieloletni wkład w organizację rajdu - "Biesa" wykonanego i ufundowanego przez bieszczadzkiego twórcę - Wiesława Tworzydłe, otrzymał kolega Andrzej Stachyrak - przewodnikówi uczestnik ponad 20 edycji "Czystych Gór".

Organizatorzy i współorganizatorzy: PTTK Oddział Bieszczadzki w Ustrzykach Dolnych, Bieszczadzki Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych.

Sponsorzy: "Alma - Color" - Gniew, Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych, Urzędy Gmin - Czarna i Lutowiska, Hurtownia "Beta" - Zduńska Wola, "Arsen"- Sieradz, Halina Opar - Usługi gastronomiczne, SHU "Halicz"- Ustrzyki Dolne, "Solin - Tour"- Polańczyk, Zakład PEX - J. Szczęsny, PEC Ustrzyki Dolne, Zarząd Główny PTTK Warszawa, Drukarnia "Centrum"- Zduńska Wola, "Recal" - Kraków, "Icopal SA " - Zduńska Wola.

Lidia Błaszczyk