Jubileusz 90-lecia Adama Czarnowskiego

Przypadające na gorące lato tego roku 90. urodziny, zastały Adama Czarnowskiego zagłębionego w pracy badawczej i pisarskiej. Ostatnie lata poświęcił dziejom ruchu krajoznawczo-turystycznego, co zaowocowało licznymi publikacjami ogłoszonymi we współpracy z Komisją Historii i Tradycji Zarządu Głównego PTTK.
         W Towarzystwie postanowiono zaznaczyć Jubileusz Adama, umożliwiając spotkanie przyjaciół z różnych regionów Polski, wielu pokoleń, wreszcie różnorodnych obszarów aktywności. Dlatego wybrano jesień.
         W dniu więc 24 października 2008 r. o godzinie 18. w siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 11, zebranych gości powitała Maria Janowicz prowadząca całą uroczystość. Jubileuszowe spotkanie zaś rozpoczął prezes Zarządu Głównego PTTK, Lech Drożdżyński, przedstawiając sylwetkę Adama Czarnowskiego, Członka Honorowego PTTK, oraz oficjalnie otwierając autorską wystawę fotograficzną Jubilata pt. "Moje krajobrazy".
Na wystawie zaprezentowane zostały 33 czarno-białe fotografie z okresu 1947-1980, w tym 24 w dużych formatach (te pełne swoistego uroku zdjęcia będą wystawione w siedzibie Zarządu Głównego PTTK do 28 listopada 2008 r.). Oprócz walorów artystycznych te wybitne zdjęcia mają dziś wartość dokumentalną, wszak krajobraz ulega przemianom, a współcześnie dzieje się to bardzo szybko.
         Następnie prezes Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców, Mieczysław Cybulski, wręczył Jubilatowi Złoty Medal, honorując po raz pierwszy tym najważniejszym wyróżnieniem twórcę zajmującego się fotografią krajoznawczą.
         Z kolei Wanda Skowron, przewodnicząca Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego PTTK, przedstawiła drogę życiową Adama Czarnowskiego naznaczoną nowoczesnym patriotyzmem, który uparcie manifestował w najtrudniejszych nawet politycznie czasach, budując tożsamość Polaków.
         Po czym na drugą część uroczystości zaproszono na salę, w której z portretów patrzyli na zebranych gości protoplaści Towarzystwa, a stoły ofiarowywały słodycze i owoce.
Rozpoczęła się ona od prezentacji sylwetki Jubilata jako fotografa krajoznawcy pt. "Adam Czarnowski - Jubileusz 90-lecia", przygotowanej przez kolegów z Łodzi, którą pięknie przedstawił dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK Andrzej Danowski, przywołując miniony czas zatrzymany w kadrze.
         Natomiast sekretarz generalny Zarządu Głównego PTTK, Andrzej Gordon, przybliżył zebranym Adama Czarnowskiego jako autora wielu tekstów z zakresu krajoznawstwa i turystyki piszącego sercem, w szczególności zaś jego najnowszą książkę wydaną przez Towarzystwo na jubileusz pt. "Poznawać sercem. Z krajoznawczych wędrówek", uważając iż wpisuje się ona w debatę toczącą się przed VI Kongresem Krajoznawstwa Polskiego, który odbędzie się w roku 2010 w Olsztynie.
         Na zakończenie oficjalnej części spotkania przemawiali, składając życzenia długich lat twórczej pracy, przedstawiciele wielu jednostek organizacyjnych Towarzystwa oraz prasy krajoznawczej, przekazując serdeczne upominki i adresy.
         Adam Czarnowski zaś podziękował Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu, organizatorom uroczystości, wszystkim przyjaciołom i rodzinie - z której były obecne trzy jej pokolenia - oraz obdarowując zebranych osobistymi dedykacjami w małej wielkiej książeczce, w której bije serce.
         Niebywała skromność Jubilata, przechodzenie mimo własnych osiągnięć na tak wielu polach - owa świadomość, że służba krajowi jest obowiązkiem i szczęściem zarazem spowodowały zdziwienie, a nawet pewne zaskoczenie liczbą przybyłych gości, których było około 80.
         Przeżyliśmy ten piękny i ważny dzień razem w poczuciu wspólnoty tak dziś rzadkiej.

Wanda Skowron