Ze smutkiem informujemy, że na niebiańską wędrówkę, w dniu 18 lipca 2025 roku udała się nasza koleżanka Danuta Borkowska.
Koleżanka Danuta urodziła się w Mińsku Mazowieckim 26 marca 1929 roku. Mama była nauczycielką. Ojciec – oficerem wojskowym. To on organizował wycieczki dla rodziny, to on zaszczepił w niej pasję wędrowania i poznawania świata. Ojciec z córkami jechali w każdą niedzielę na rowerach do lasu albo szli na długi spacer z ukochaną suczką. Mała Danusia była bardzo wrażliwa na piękno natury: zbierała nad strumykiem ciekawe kamyki, obserwowała życie nad i pod źdźbłami trawy i lubiła szukać skojarzeń ze światem realnym i baśniowym w chmurach, które przesuwały się po niebie. Zwyczaj swojego ojca kontynuowała we własnym domu: z córkami i psem każdą niedzielę spędzały w Lasku Arkońskim lub Kniei Bukowej na całodziennej wędrówce.
Do Szczecina przyjechała 26 sierpnia 1946 roku. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące. W 1959 roku podjęła pracę w Wojewódzkim Zrzeszeniu Prywatnego Transportu – początkowo na stanowisku kierownika, a następnie dyrektora działu transportu. Pracując w Zrzeszeniu, zainicjowała współpracę z Ośrodkiem dla Dzieci Kalekich w Policach, która trwała przez długie 30 lat. Wspólnie z białą flotą, samorządem i szczecińskimi instytucjami organizowała m.in. imprezy z okazji Dnia Dziecka dla około 200 dzieci. W 1970 roku była jednym z założycieli Zakładowego Koła PTTK nr 34, którym kierowała 8 lat. Turyści z koła uczestniczyli w wielu wycieczkach krajoznawczych, w zimie odbywały się kuligi w Bartoszewie. W 1978 r. na walnym zjeździe Oddziału Miejskiego PTTK została wybrana do Zarządu Oddziału, w którym od 1982 roku pełniła funkcję skarbnika, w latach 1991-2009 była wiceprezesem Oddziału Miejskiego PTTK, przekształconego w Regionalny Oddział Szczeciński PTTK im. Stefana Kaczmarka. Prezesem ROS pozostała formalnie do roku 2023, ale z pojawieniem się pandemii, także z powodu ograniczeń komunikacyjnych, bardzo ograniczyła uczestnictwo w życiu Oddziału.
Była przodownikiem turystyki pieszej, instruktorem krajoznawstwa, animatorem turystyki kwalifikowanej. Jej charakter przyciągał do niej wielu ludzi, których mobilizowała i zachęcała do działania nawet w trudnych sytuacjach. Uzdolnienia plastyczne Danuty umożliwiły Jej zaprojektowanie znaczków okolicznościowych, a Jej wiedza krajoznawcza – była niejednokrotnie wykorzystywana w informatorach przygotowywanych na oddziałowe rajdy i zloty. Udzielała się też jako wykładowca i kierownik kursów dla oddziałowej kadry PTTK. Inicjowała i prowadziła oddziałowe imprezy, adresowane głównie do dzieci i młodzieży szkolnej. W 1996 r. wymyśliła i zorganizowała po raz pierwszy konkurs na najaktywniejsze szkolne koło turystyczno-krajoznawcze, obejmujący swoim zasięgiem szkoły wszystkich typów i ośrodki szkolno-wychowawcze z całego województwa zachodniopomorskiego. Każdego roku (do 2017) uczestniczyło w tym konkursie około 100 szkół i ośrodków wychowawczych z całego województwa. Od 2019 roku jego organizację przejął Pałac Młodzieży. W PTTK pełniła także inne funkcje. W 1993 r. weszła w skład Rady Nadzorczej Zachodniopomorskiego Zespołu Gospodarki Turystycznej PTTK województwa zachodniopomorskiego – i aktywnie uczestniczyła w jej pracach. Była współzałożycielem (w 1996 r.) Rady Oddziałów PTTK województwa zachodniopomorskiego, w której pełniła różne funkcje, a od 2009 r. była członkiem zarządu rady.
Całym sercem związana z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.
Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Złotym Gryfem Pomorskim, Złotą Odznaką Honorową PTTK, Złotą Odznaką „Za pracę PTTK wśród młodzieży”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się
29 lipca 2025 roku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie o godzinie 13:30
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI! Władze naczelne PTTK