Pożegnanie Aleksandra Doby Pożegnanie Aleksandra Doby

Wyszukiwarka indeksująca

Kolejność: 0

Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy wiadomość, że w dniu 22 lutego 2021 r. w wieku 74 lat zmarł wspaniały, niezwykły Człowiek, wielki kajakarz - Aleksander Doba, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro

To była pierwsza wyprawa marzeń i - niestety - ostatnia. To ogromna strata. Będzie Go nam bardzo brakowało. W imieniu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z władzami naczelnymi na czele Rodzinie i bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

Doba Olek cz b

Aleksander Doba był pierwszy na świecie, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki od kontynentu do kontynentu i to dwa razy. Był przodownikiem turystyki kajakowej PTTK I stopnia i instruktorem turystyki kajakowej PZK stopnia związkowego, instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności kajakarstwo.
Na pierwszym spływie kajakowym był w 1980 r., mając 34 lata. Zaczynał w Klubie Kajakowym PTTK "Alchemik" Zakładów Chemicznych "Police" (obecnie to Klub Kajakowy "Alchemik" ani zakładowy, ani PTTK-owski). Zdobywanie uprawnień przodownika turystyki kajakowej PTTK i instruktora turystyki kajakowej PZK rozpoczął w 1984 r.
Aleksander Doba był z zawodu inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Poznańskiej. Pracował w Zakładach Chemicznych "Police" w Biurze Projektów. Przygodę z turystyką rozpoczął od turystyki rowerowej. Turystykę kajakową uprawiał od 1980 r. Był Mistrzem Polski w Kajakarstwie Górskim i Drużynowym Akademickim Mistrzem Polski w Kajakarstwie Górskim - tytuł zdobyty razem z dwoma synami. W sumie kajakiem przepłynął około 100 tysięcy kilometrów., m. in. w 1989 r. przepłynął Polskę z Przemyśla do Świnoujścia, w 1989 r. pływał kajakiem przez 108 dni - prawie co trzeci dzień w kajaku i to na nowych trasach, w 1991 r. jako pierwszy kajakarz po drugiej wojnie światowej przepłynął Nysę Łużycką od trójstyku granic Polski, Czechosłowacji i Niemiec, w 1998 r. odbył wyprawę "Kajakiem przez Niemcy i dookoła Danii z Polic do Polic" (2719 km), w 1999 r. odbył wyprawę "Kajakiem dookoła Bałtyku z Polic do Polic" (4227 km), w 2000 r. "Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku" (5369 km), w 2009 r. przepłynął w pojedynkę kajakiem dookoła Bajkału (1954 km linii brzegowej), w dniach 26 października 2010 r.-2 lutego 2011 r. jako pierwszy Polak i czwarty na świecie przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki (5394 km), w dniach 5 października 2013 r.-19 kwietnia 2014 r. jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk między kontynentami - Europą i Ameryką Północną (12 427 km). Nie tylko był kajakarzem. Posiadał patent sternika jachtowego z rozszerzonymi uprawnieniami na rejsy morskie. Uzyskał też drugą klasę wyszkolenia szybowcowego, zdobywając srebrną odznakę szybowcową z jednym diamentem. Był skoczkiem spadochronowym trzeciej klasy. W 2012 r. wydał książkę "Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean". Zdobył takie między innymi prestiżowe nagrody, jak: w 2001 r. - międzynarodową nagrodę "Conrady - Indywidualności Morskie", w 2011 r. - Super Kolosa za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych, a w 2015 r. - międzynarodową nagrodę National Geographic "Podróżnik Roku 2015".

Cześć Jego Pamięci!

Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Nabożeństwo odbędzie się w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza w Policach w środę 10 marca o godzinie 13:00. Pochówek nastąpi o godzinie 14:00 na Cmentarzu Komunalnym, przy ul. Tanowskiej w Policach.

Wywiad z Aleksandrem Dobą został zamieszczony w "Gościńcu PTTK" nr 1-4/2015, ss. 44-55 - http://gosciniec.pttk.pl/01_04_2015/gosciniec_01_04_2015.pdf

Znajdź nas na    Facebook YouTube