szukamy frazę PTTK

POWITANIE UNII EUROPEJSKIEJ
NA POLSKICH WODACH 2004

O co chodzi?

Trudno sobie po prostu wyobrazić, żeby tak wielkie wydarzenie w historii Polski, jakim jest akcesja nasza do rodziny narodów skupionych w Unii Europejskiej, mogło się odbyć bez gospodarzy polskich wód, a wśród nich wielkiego bractwa turystów wodnych, przedsiębiorców żyjących ze świadczenia usług w zakresie "uprawiania wody", administracji dróg wodnych, ratowników wodnych, policji, wreszcie samorządów województw, powiatów, miast i gmin nadwodnych.

Dlatego inicjatorzy operacji "Powitania" powołali Ogólnopolski Komitet Organizacyjny. Przystąpiły do niego - oprócz głównych organizatorów: PTTK, PZŻ i Polskiej Organizacji Turystycznej - także ZHP, Liga Morska i Rzeczna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Liga Obrony Kraju oraz Polski Związek Motorowodny. Także cały szereg organizacji i stowarzyszeń lokalnych, np. Krakowskie Bractwo Wodniaków "Retman", Mazurskie Centrum Żeglarstwa, Lubuskie Stowarzyszenie Motorowodniaków i Ratowników Wodnych "Odra", Stowarzyszenie Sportów Wodnych i Turystyki Aktywnej "Warta", kajakarze z wrocławskiego "Ptasiego Uskoku" czy toruńskie "Stare Ptaki". Także czysto komercyjne: Aqua Tour, OYA, CAMP Pisz, Mamry Jacht Czarter, Orland, Cicha Zatoka i inne. Także niezrzeszeni żeglarze i motorowodniacy. Przy ich współudziale zorganizowaliśmy przeszło 40 tras wędrówek i obsadziliśmy je komandorami, ludźmi o dużym doświadczeniu wodniackim i wysokich walorach osobowościowych.

Szlaki naszych rejsów i spływów prowadzą przez:

WSZYSTKIE 16 WOJEWÓDZTW
111 POWIATÓW
287 GMIN
105 MIAST (w tym 10 wojewódzkich), MIASTECZEK I WSI GMINNYCH.

Szlaki te obejmują wszystkie polskie drogi żeglowne - rzeki i kanały, szlaki Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Iławskiego, a także pobrzeże Bałtyku, od Dziwnowa aż po Kaliningrad. Wodami tymi będą przemierzać nasze rejsy żeglarskie i motorowodne, a także spływy kajakowe: śródlądowe, śródlądowo-morskie i morskie. Przeszło 40 tytułów. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują cztery absolutnie nowatorskie. Są to:

• Wielki Sztandarowy Rejs Komandora Generalnego Powitania Unii Edwarda Kozanowskiego "DOOKOŁA SERCA POLSKI" - kluczowy rejs dla operacji "Powitania". Prowadzi przez niemal wszystkie krainy Polski: Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską, Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie oraz Mazowsze. Obejmuje większą część Wisły i Odry, a także fragment Noteci i Warty. Po drodze następuje przerzut transportem kołowym z portu Gliwice do portu Oświęcim-Broszkowice. Rejs rozpoczyna się i kończy w Bydgoszczy. Ogółem 1628 km w równe dwa miesiące!
  • Rejs pasażerski "W BŁĘKITACH I ZIELENIACH PRZEZ KRAJ ZAMKÓW, JEZIOR I PUSZCZ" - przemierzenie statkami i autokarami Polski północno - wschodniej wzdłuż całej szerokości tego regionu - od Gdańska aż po Augustów.
  • GÓRSKI REJS ŻEGLARSKI - prowadzi przez sztuczne zbiorniki wodne w Karpatach; tylko dla armatorów dysponujących wózkami podłodziowymi i samochodami z hakiem holowniczym.
  • Morski Spływ Kajakowy "BAŁTYK POD WIOSŁEM" na morskich kajakach wzdłuż wybrzeża Bałtyku od Wolina po Zatokę Gdańską. Z nocowaniem na plażach. Zupełnie pionierska "awantura"!

Szlaki naszych wędrówek będą także wchodziły na wody zagraniczne:

1. Niemcy: spływ kajakowy Poznań - Berlin, rejs żeglarski ze Szczecina również do Berlina, prowadzący przez Pojezierze Wschodnioniemieckie i pobrzeże Bałtyku
  2. Rosja: Bałtijsk, Kaliningrad
  3. Bałtyk: miasto Gdańsk organizuje tzw. "Bałtycki Pierścień" - zlot żaglowców z miast nad południowym Bałtykiem, z Litwy, Rosji, Szwecji, Danii i Niemiec
  4. Litwa: spływ kajakowy Kanałem Augustowskim na Niemen do Druskienik
  5. Białoruś, jak wyżej, do Grodna
  6. Słowacja: jezioro Orawska Prehrada
  7. Czechy: Ostrawa - od źródeł Odry

Poza rejsami i spływami organizowane są po drodze przez samorządy Gale Powitania, które mogą łącznie przekroczyć milion uczestników radujących się wielkim wydarzeniem historycznym, pierwszym po Chrzcie Polski. Trzy najważniejsze są to:

1. Gala Mazurska w dniach 4-6 czerwca w Giżycku i na okolicznych wodach
  2. Wielka Gala Powitania Flisu Odrzańskiego Ligi Morskiej i Rzecznej we Frankfurcie i Słubicach 3-4 lipca
  3. Wiślana Gala Pożegnania w Płocku 17-18 sierpnia

Według najnowszych danych, zarejestrowane mamy rejsy i spływy w sumie pokonujące ponad 13500 kilometrów w ciągu 620 dni.

Akces do organizacji "Powitania" i patronat medialny zgłosił Ryszard Pacławski, Dyrektor "Trójki" - Telewizji Regionalnej!

Szanowni, drodzy przyjaciele wodniacy, bądźcie gospodarzami polskich wód i pokażcie ich piękno naszym braciom wodniakom zagranicznym. Twórzmy wspólną rodzinę europejskich wodniaków, płyńcie z nami!

Ogólnopolski Komitet Organizacyjny