szukamy frazę PTTK

Ekspedycja wodniacka LMiR
"Europejskie Dziedzictwo Delty Wisły"
szlakiem bitwy na Zalewie Wiślanym 1463 r.

25 - 27 czerwca 2004 r.

Klub Ligi Morskiej i Rzecznej "Ekspedycja"

Cel i charakter imprezy

Delta Wisły to obszar, który w swojej długiej historii ulegał wpływom wielu kultur Europy. W roku 2004 po raz pierwszy staje się częścią Zjednoczonej Europy. Ekspedycja wodniacka obrała sobie za cel uczczenie tego wydarzenia organizując wędrówkę szlakiem "Bitwy na Zalewie Wiślanym 1463" z Gdańska do Elbląga. Bitwy szczególnej, bo decydującej o zwycięstwie Polski z Zakonem Krzyżackim w Wojnie Trzynastoletniej a w konsekwencji o przyłączeniu na 306 lat Prus Królewskich i Warmii do Rzeczpospolitej. Inną wyjątkowością tego historycznego wydarzenia jest fakt uczestniczenia po obu stronach bitwy kaprów i rycerzy z wielu krajów Europy. Rozpoczęcie przedsięwzięcia planowane jest dnia 24 czerwca w Gdyni.

Trasa i terminarz szczegółowy

25 czerwca w godzinach porannych rozpoczyna się rejs szlakiem: Martwa Wisła - Szkarpawa - Zalew Wiślany - Rzeka Elbląg. Wyprawa przewiduje punkt badawczy w Drewnicy, w miejscu blokady Floty Gdańskiej w 1463 r. Kolejnym etapem marszruty jest Rybina, w której przewidujemy cumowanie i nocleg uczestników wyprawy w pobliskiej Stegnie.

26 czerwca w godzinach porannych rozpoczyna się rejs na Zalew Wiślany. W okolicach Suchacza i Kamionka Wielkiego, w miejscu bitwy w Zatoce Świeżej rozpoczynamy kolejne prace poznawczo - badawcze. Chcemy uczcić tutaj pamięć poległych ponad 540 lat temu kaprów i rycerzy. Po południu zamierzamy dopłynąć do Elbląga, gdzie planujemy zorganizować tradycyjne wodniackie "Wianki".

27 czerwca przewidujemy czas na zwiedzanie okolicznych zabytków oraz ciekawostek przyrodniczych.

Przewodniczący Klubu "Ekspedycja"
Krzysztof Bucholski