---> Powrót do działu "Pożegnania"

Romuald Romanowski

Z wielkim żalem żegnamy naszego serdecznego kolegę
ROMUALDA ROMANOWSKIEGO

przewodnika tatrzańskiego III klasy, przewodnika beskidzkiego II klasy, pilota wycieczek, Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej, prezesa Koła Przewodników Tatrzańskich im. Tadeusza Szczerby, przewodniczącego Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej, członka Oddziałowej Komisji Historii i Tradycji i wieloletniego aktywnego działacza naszego Oddziału, który zmarł w dniu 20 marca 2015 r.

Kolega Romuald ROMANOWSKI urodził się 15 sierpnia 1964 roku w Gliwicach. Wstąpił do PTTK w roku 1976. W trakcie swojej działalności wykazał się ogromną aktywnością, szczególnie w zakresie organizacji oraz prowadzenia wycieczek i imprez górskich. Był czynnym członkiem Koła Przewodników Tatrzańskich, a przez ostatnie 12 lat jego prezesem oraz cenionym wykładowcą szkoleń przewodnickich. Jako propagator zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej był także pomysłodawcą "Latającego Uniwersytetu Turystycznego – bezpieczeństwo w turystyce młodzieżowej" – imprezy, mającej na celu popularyzowanie wśród młodzieży zasad bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej.

W roku 1997 zorganizował rajd "Szlakiem Jana Pawła II", następnie konferencję dla dyrektorów gliwickich szkół na temat: "Turystyka szkolna w górach i na Jurze". Był członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewodników Górskich (SMPG) "LIDER" (o nr 002) i przez szereg lat członkiem zarządu tej organizacji, a potem członkiem Komisji Rewizyjnej i delegatem na zjazdy UIMLA. Ściśle współpracując z Oddziałem PTTK Ziemi Gliwickiej przygotowywał corocznie liczne programy wycieczek , które realizował na szlakach Tatr i innych pasm górskich zarówno z grupami młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych. Był profesjonalnym przewodnikiem, dobrym kolegą, ciepłym i towarzyskim człowiekiem.

Za swoją działalność został doceniony licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami:
Honorowa Odznaka Oddziału – 1996
Dyplom Zarządu Głównego - 1998
Srebrna Honorowa Odznaka PTTK – 2000
Dyplom Zarządu Oddziału – 2003
Złota Honorowa Odznaka PTTK – 2006
Odznaka Honorowa "Za zasługi dla turystyki" - 2008.

Cześć Jego Pamięci !

Przyjaciele z Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej