---> Powrót do działu "Pożegnania"

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę

Jerzego Antepowicza

Jerzy Antepowicz wstąpił do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w roku 1949, od roku 1950 był członkiem PTTK.

Był przodownikiem turystyki pieszej PTTK I-go stopnia, Honorowym PTP z uprawnieniami na całą Polskę, przodownikiem turystyki górskiej PTTK, instruktorem krajoznawstwa Polski.

Pełnił wiele funkcji z wyboru w PTTK na szczeblu oddziału i regionu. Był m.in. wiceprezesem Zarządu Oddziału PTTK "Mazowsze", przewodniczącym Komisji Turystyki Pieszej Okręgu Warszawskiego PTTK (przez 3 kadencje), przewodniczącym Mazowieckiego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa. Organizował, współorganizował i prowadził setki imprez oddziałowych, regionalnych i ogólnopolskich w zakresie turystyki pieszej i krajoznawstwa, wnosząc do ich programów bogate treści patriotyczne i artystyczne (jako artysta muzyk).

Zajmował się też działalnością szkoleniową, organizując szereg kursów przodowników TP i instruktorów krajoznawstwa. Przyczynił się w sposób znaczący do rozwoju turystyki i krajoznawstwa w PTTK. W szczególności skupiał się na działalności wśród młodzieży szkolnej i wśród harcerzy, będąc równocześnie instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza. Dowodem uznania dla Jego działalności na tym polu jest nadany mu Krzyż za Zasługi dla ZHP.

Za swą działalność był wielokrotnie wyróżniany odznakami PTTK, m.in. Złotą Odznaką Honorową PTTK, odznakami honorowymi Okręgu Warszawskiego PTTK, Złotą Odznaką Honorową Oddziału Stołecznego PTTK oraz wielokrotnie dyplomami.

Został też odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w szczególności Krzyżem Oficerskim OOP, Złotą Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Warszawy", Medalem Za Zasługi dla Warszawy, Krzyżem Powstania Warszawskiego i in. Za działalność w dziedzinie kultury i turystyki został wyróżniony honorowymi tytułami "Zasłużony Działacz Kultury" i "Zasłużony Działacz Turystyki".

Do końca swych dni prowadził aktywną działalność w PTTK oraz w środowisku "Szarych Szeregów" i wśród absolwentów LO im. Stefana Batorego. Był człowiekiem pogodnym, z dużym poczuciem humoru, z odrobiną sarkazmu, często okraszonym uśmiechem, dobrym kompanem na turystycznych wędrówkach.

Będzie nam Go bardzo brakowało.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Główny PTTK