---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszą koleżankę
śp. Annę Leszczyńską
(1924–2018)
Członka Honorowego PTTK
Sybiraczkę (1927-1932), żołnierza Armii Krajowej ps. „Nula”,
żegnamy pasjonatkę turystyki pieszej,
górskiej i kajakowej,
od wielu lat związaną z Oddziałem PTTK im. M. Rachwała w Rzeszowie, gdzie pracowała zawodowo w latach 1962-1990 i działała społecznie

Od roku 1947 była członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a od roku 1951 Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Przez ponad 50 lat ogromnie zaangażowana w pracy społecznej PTTK: pełniła wiele znaczących funkcji w Zarządzie Okręgu, w Zarządzie Wojewódzkim i w Zarządzie Oddziału oraz w statutowych komisjach i w zespołach.
Była wychowawcą wielu pokoleń kadry statutowej Towarzystwa, szczególnie z zakresu turystyki pieszej, górskiej, kajakowej, krajoznawczej i ochrony przyrody. Osobiście zorganizowała i była współorganizatorem wielu imprez turystycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, między innymi: Rajd „Szlakami Partyzantów”, Rajd „Noc na Pogórzu”, Rajd „Jesień w Beskidzie Niskim”. Jako świadek wydarzeń historycznych brała udział w lekcjach przeprowadzanych w podkarpackich szkołach. Uczestniczyła w projekcie „Drogi do wolności”, udzielając wywiadów uczniom rzeszowskich szkół.
Matkując wielu pokoleniom piechurów, kajakarzy i krajoznawców, nazywana była przez nich „Ciocią”, które to określenie było popularne nie tylko na Podkarpaciu, ale także wśród szerokich rzesz krajoznawców w kraju.
Miała uprawnienia przodownika turystyki pieszej i górskiej, przewodnika terenowego, przodownika II stopnia turystyki kajakowej, instruktora kształcenia kadr, zasłużonego instruktora krajoznawstwa, instruktora ochrony przyrody, strażnika ochrony przyrody, honorowego przodownika turystyki pieszej i górskiej.
Otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, między innymi: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż - Odznakę Sybiraka, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość, Nagrodę Honorową Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”, Złotą Odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki”, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Honorową Odznakę PTTK, Złotą Odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, Złotą Odznakę „Zasłużony Pracownik PTTK”, Honorową Jubileuszową Górską Odznakę Turystyczną, Złotą Odznakę Honorową Zarządu Oddziału PTTK w Rzeszowie, odznakę „50 lat w PTTK”, Odznakę 100-lecia Zorganizowanej Turystyki w Polsce, Medal 50-lecia PTTK, Złotą Honorową Odznakę Ligi Ochrony Przyrody, a także tytuł Honorowa Rzeszowianka.

Cześć Jej Pamięci!
Władze Naczelne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 lipca 2018 r. o godzinie 13:00 w Boguchwale, w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa