szukamy frazę PTTK

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę
Członka Honorowego PTTK
Zbigniewa Malinowskiego
(13.02.1935 r. – 5.11.2019 r.)

W sobotę 9 listopada 2019 r. pożegnany został na cmentarzu w Katowicach-Bogucicach zmarły 5 listopada br. Członek Honorowy PTTK Zbigniew Malinowski – długoletni, niezwykle zaangażowany i oddany prezes Zarządu Oddziału Zakładowego „Baildon”.
Kościół pw. św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach był pełny. Przyszli pożegnać Zbyszka jego przyjaciele z Huty „Baildon”, z działalności związkowej i z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zbigniew Malinowski był przez 2 kadencje (w latach 1989–1993 i 1997–2001) członkiem Zarządu Głównego PTTK oraz członkiem Kapituły Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK (w latach 2001–2009). Wśród żegnających śp. Zbigniewa Malinowskiego byli również koledzy z ówczesnych władz naczelnych PTTK: Edward Kudelski – Członek Honorowy PTTK oraz Roman Bargieł – b. prezes Zarządu Głównego PTTK.
Nastrój panującego smutku i żalu oddaje załączony poniżej tekst wybitnego działacza Oddziału Zakładowego „Baildon”, b. jego prezesa Zenona Całujka. Z różnych przyczyn nie mógł on zabrzmieć nad trumną, ale w naszych annałach pozostanie na zawsze.

„Szanowny Przyjacielu!
Drogi Zbigniewie!
Dane Ci było przeżyć 84 lata, ale w rzeczywistości, dzięki swojej pasji poznawania świata, o wiele więcej. Bo miałeś jakby dwa życia – jedno szare, w otoczeniu baildonowskich hutniczych pieców i drugie, pełne słońca i cudownych miejsc. Żyłeś w dwóch równoległych, jakże odległych od siebie światach, ale w każdym z nich byłeś blisko ludzi.
Gdy nastała „Solidarność”, wiedziałeś po czyjej stanąć stronie. Po stronie kolegów i tych, którzy potrzebowali Twojej pomocy. Niezłomny, prawy, odważny i serdeczny, nigdy nie przeszedłeś obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Nie myślałeś o zaszczytach i własnych korzyściach, ale wszyscy dostrzegali Twoje zasługi, powierzając Ci zaszczytne funkcje zarówno w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, jak i w organizacjach związkowych.
Zwiedziłeś „pół świata” i umiałeś innym pokazać to, co w nim najpiękniejsze i najwartościowsze. Od pobliskich Beskidów poprzez Kresy, aż do Watykanu, Ziemi Świętej i egzotycznego Meksyku. Nie uwiodły Cię jednak swym czarem cudowne krainy. Zawsze wracałeś „do bazy”, do baildonowskiej rzeczywistości, do tych, których kochałeś i którzy Ciebie kochali ponad wszystko.
Doceniono Cię i uhonorowano wieloma odznaczeniami. Najpiękniejszy jednak Twój „order”, to szacunek, jaki Cię otaczał. Doskonale pasowały do Ciebie słowa piosenki:
„Jak Pan się trzyma
Jak Pan się trzyma
To nie do wiary jak na ten wiek.
Pana nie ima się wcale zima
Pan jakby w jesień dopiero wszedł
Chce się, przez tę jesień
Równocześnie z Panem biec…”
Chce się, bo nie ma jak wygodne buty, mapa w ręku, a u boku najlepszy przewodnik i przyjaciel – którym byłeś Ty, drogi Zbigniewie.
Dziękujemy, że mogliśmy być częścią Twojego życia, przez co stałeś się częścią naszego, tą najlepszą i najszlachetniejszą.
Spoczywaj w pokoju Przyjacielu”.