drogowskaz

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

W ścisłym centrum starego Krakowa, nieopodal rynku, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Teatru Starego, mieści się ogólnopolskie centrum turystyki górskiej. Otwarte w 1992 roku, zajmuje dwie zabytkowe kamieniczki przy ul. Jagiellońskiej 6/6a. Dewizą Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK jest hasło: WSZYSTKO O GÓRACH - WSZYSTKO DLA GÓR.

Fot. W. Makowiecki

Zgodnie z tym hasłem Ośrodek gromadzi i udostępnia zbiory archiwalne, książki, mapy i inne materiały informacyjne o wszystkich górach świata oraz pełni funkcję centrali koordynującej i organizującej całokształt działalności PTTK w dziedzinie turystyki górskiej.

Chlubą Ośrodka jest Centralna Biblioteka Górska, gromadząca kilkanaście tysięcy druków zwartych, ponad 6 tysięcy czasopism i wydawnictw ciągłych oraz blisko tysiąc map. Jest to drugi w świecie, po Monachium, tak bogaty księgozbiór tematyczny dotyczący gór. Własna oficyna wydawnicza wydaje m.in. rocznik "Wierchy", kwartalnik "Gazeta Górska" oraz inne wydawnictwa poświęcone górom. Ośrodek prowadzi całokształt spraw związanych z wytyczaniem i utrzymywaniem szlaków górskich, w oparciu o własny program ich ewidencji komputerowej.

Główne Archiwum Historyczne Turystyki Górskiej gromadzi, opracowuje i udostępnia cenne dokumenty historyczne. Celom dydaktyczno-szkoleniowym służą dwie sale wykładowe, nowocześnie urządzone pracownie audio-video i fotograficzna oraz zestaw komputerów.

Ośrodek posiada dwie galerie wystawowe, w których organizowane są okresowe wystawy malarstwa i fotografiki górskiej. Na parterze mieści się specjalistyczna księgarnia górska "Pod Wierchami", zaś w stylowych, zabytkowych piwnicach - kawiarnia "Pod Ogródkiem". W lecie na podwórcu czynny jest sezonowy ogródek-kawiarnia.

Ośrodek ma również własne placówki terenowe. Są to ośrodki kultury turystyki górskiej - małe muzea mieszczące się przy schroniskach PTTK, gromadzące i udostępniające cenne zbiory historyczne i archiwalne, dotyczące poszczególnych regionów górskich.

Fot. W. Makowiecki

W Ośrodku mają swą siedzibę jednostki PTTK związane z turystyką górską, jak: Komisja Turystyki Górskiej i Komisja Turystyki Narciarskiej ZG PTTK, redakcja rocznika "Wierchy", Koło Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki, Krakowski Klub Przodowników Turystyki Górskiej oraz Koło Grodzkie PTTK. Okresowo Ośrodek udziela również gościny innym stowarzyszeniom i organizacjom związanym z górami.

W hollu Ośrodka znajduje się tablica poświęcona pamięci Edwarda Moskały - miłośnika i znawcy gór, inicjatora COTG PTTK.

Zabytkowe kamieniczki przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie są chętnie i licznie odwiedzane przez miłośników gór i turystyki górskiej z całej Polski, a także i z innych krajów. Zapraszamy do odwiedzania Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Wszystkim chętnym udzielamy również chętnie informacji pisemnych i telefonicznych i mailowych.

CENTRALNY OŚRODEK TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK
ul. Jagiellońska 6/6a

Szczegółowe dane adresowe ośrodka dostępne są na stronie adresowej PTTK.

TERENOWE OŚRODKI KULTURY TURYSTYKI GÓRSKIEJ

• na Markowych Szczawinach pod Babią Górą (historia turystyki i zagospodarowania turystycznego rejonu Babiej Góry)
  • w Domu Turysty PTTK w Krakowie (gabinet Kazimierza Sosnowskiego)
  • na Jaworzynie Krynickiej (historia turystyki w Beskidzie Sądeckim)
  • Pieniński Ośrodek Turystyki Górskiej w Szczawnicy, przy schronisku PTTK "Orlica"
  • Bieszczadzki Ośrodek Turystyki Górskiej "Zielony Domek" przy schronisku PTTK w Ustrzykach Górnych
  • na Turbaczu (historia turystyki w Gorcach)
  • Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej przy schronisku na Przysłupie pod Baranią Górą ze stacją badawczą w Wiśle

Kontakt z ośrodkami terenowymi poprzez COTG w Krakowie lub za pośrednictwem odpowiednich obiektów PTTK. Ośrodki można zwiedzać w porozumieniu z kierownikami schronisk i domów turysty, przy których się znajdują.